Van’da üç ilçenin HDP’li belediye eşbaşkanları gözaltına alındı

Van’ın HDP’li Muradiye ve Özalp ilçe belediye başkanları ve eşbaşkanları ile Başkale Belediye Başkanı terör soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri, haklarında “PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma ve terör örgütünün propagandasını yapma” iddiası ile soruşturma başlatılan HDP’li üç belediye başkanına yönelik eşzamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda Başkale Belediyesi Başkanı Erkan Acar, Muradiye Belediyesi eş başkanları Yılmaz Şalan ve Leyla Balkan ile Özalp Belediyesi eş başkanları Yakup Almaç ve Dilan Öğrenci gözaltına alındı.

Gözaltına alınan başkanlar, sorgulanmak üzere Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

HDP’den açıklama: “Şiddet ve nefret dolu ellerinizi eş belediye başkanlarımız ve belediyelerimizden çekin”

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, genel merkezde düzenlediği basın toplantısında Van’da gözaltına alınan belediye başkanlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Van’ın Muradiye, Özalp ve Başkale belediye eş başkanlarının bu sabah gözaltına alındığını hatırlatan Kubilay, gözaltıların ardından uyduruk gerekçelerle aynı nakaratın tekrar edileceğini ve belediyelere kayyum atanacağını söyledi.

Kubilay, kayyum atamaları karşısında sessiz kalınmasını da eleştirerek “Başta batı kamuoyu olmak üzere kitlesel tepkiler gösterilmedikçe, kayyum rejimi yeni belediye gasplarıyla kendini tahkim etmeye, baskılarını artırmaya devam edecektir. Bu iktidar var oldukça farklı olan hiç kimsenin bu ülkede temiz bir siyasi oksijen alması mümkün olmayacaktır“ dedi.

Kubilay, iktidara ise “Şiddet ve nefret dolu ellerinizi eş belediye başkanlarımız ve belediyelerimizden çekin. Ne yaparsanız yapın çoğunluk desteğini yitirmiş, gayri meşru bir iktidar olduğunuz hakikatini saklayamazsınız’’ diye seslendi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar