Çin’de, devlet ve kamu kuruluşlarında yabancı teknolojik donanım ve yazılım kullanımı yasaklandı

Pekin yönetimi, Çin’deki tüm devlet ve kamu kuruluşlarında yabancı bilgisayar, bilgisayar ekipmanı ve yazılım kullanılmasını yasakladı. Financial Times gazetesinin haberine göre, HP, Dell ve Microsoft gibi çokuluslu Amerikan kuruluşlarına büyük darbe vurması beklenen direktif, tümüyle yerli yazılım ve donanım kullanımına geçiş için ilgili kurumlara üç yıl süre tanıyor.   

FT, 2020’den itibaren yürülüğe girecek direktif uyarınca 20 ila 30 milyon bilgisayar donanımının yenilenmesi gerekeceğini yazdı.

Kararı, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının bir uzantısı olarak değerlendiren Guardian gazetesi de, gelişme için “teknolojide soğuk savaş” nitelemesi yaptı. Trump yönetimi bu yıl başında Amerikan şirketlerinin Çin telekomünikasyon devi Huawei ile iş yapmasını yasaklamış, Google, Intel ve Qualcomm da mayıs ayında Huawei ile işbirliğini dondurduklarını duyurmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar