Azil süreci – Trump resmi olarak “görevi kötüye kullanma” ile suçlandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump‘ı resmi olarak “görevi kötüye kullanmak” ve “Kongre’yi engellemek” ile suçladı. Trump, bu gelişmeye Twitter üzerinden tepki gösterdi.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk Demokratlar’ın elinde. Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Jerrold Nadler, Trump’ın ABD Anayasası’nı ihlal ettiğini, önümüzdeki yıl yapılacak başkanlık seçimlerinin güvenilirliğini sarstığını ve ulusal güvenliği tehlikeye attığını söyledi.

Suçlamalar Temsilciler Meclisi’nde kabul edilirse, ocak ayında azil yargılaması başlayacak. Bu yargılama, Trump’ın kendi partisi olan Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’da yapılacak.

Trump, gelişmelere Twitter üzerinden tepki gösterdi ve resmi olarak suçlanmasını “siyasi delilik” diye nitelendirdi.

Trump başkanlık seçimindeki olası rakibi Joe Biden‘a zarar vermek amacıyla, Ukrayna’da bir doğalgaz şirketinde çalışmış olan oğlu Hunter Biden hakkında yolsuzluk soruşturması açmasını sağlasın diye Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy‘ye baskı uygulamakla suçlanıyor. Trump’ın bu amaçla Ukrayna’ya 400 milyon dolarlık askeri yardımı ertelediği iddia ediliyordu. İddialar, kimliği henüz açıklanmayan, büyük olasılıkla bir Amerikan dış istihbarat kurumu CIA çalışanı tarafından ortaya atıldı. Trump ise bütün suçlamaları reddediyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus