Azil süreci – Trump resmi olarak “görevi kötüye kullanma” ile suçlandı

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump‘ı resmi olarak “görevi kötüye kullanmak” ve “Kongre’yi engellemek” ile suçladı. Trump, bu gelişmeye Twitter üzerinden tepki gösterdi.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk Demokratlar’ın elinde. Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Jerrold Nadler, Trump’ın ABD Anayasası’nı ihlal ettiğini, önümüzdeki yıl yapılacak başkanlık seçimlerinin güvenilirliğini sarstığını ve ulusal güvenliği tehlikeye attığını söyledi.

Suçlamalar Temsilciler Meclisi’nde kabul edilirse, ocak ayında azil yargılaması başlayacak. Bu yargılama, Trump’ın kendi partisi olan Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’da yapılacak.

Trump, gelişmelere Twitter üzerinden tepki gösterdi ve resmi olarak suçlanmasını “siyasi delilik” diye nitelendirdi.

Trump başkanlık seçimindeki olası rakibi Joe Biden‘a zarar vermek amacıyla, Ukrayna’da bir doğalgaz şirketinde çalışmış olan oğlu Hunter Biden hakkında yolsuzluk soruşturması açmasını sağlasın diye Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy‘ye baskı uygulamakla suçlanıyor. Trump’ın bu amaçla Ukrayna’ya 400 milyon dolarlık askeri yardımı ertelediği iddia ediliyordu. İddialar, kimliği henüz açıklanmayan, büyük olasılıkla bir Amerikan dış istihbarat kurumu CIA çalışanı tarafından ortaya atıldı. Trump ise bütün suçlamaları reddediyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar