ABD’de Senato, Ermeni tasarısını kabul etti: Şimdi gözler Trump’ta

Amerikan Kongresi’nin üst kanadı olan Senato, 1915’te yaşananları soykırım olarak tanıyan tasarıyı kabul etti. Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nden daha önce geçen tasarı şimdi ABD Başkanı Donald Trump’ın onayına sunulacak. Trump, tasarının reddi için çabalıyordu.

Oybirliğiyle kabul edilen tasarının en büyük destekçisi olan ve Türkiye konusunda sert tavrıyla tanınan Demokrat Senatör Bob Menendez karar için, “Senato’nun bu tasarıyı kabul ederek tarihin doğru tarafında durması uygundur” dedi.

Aralarında Lindsey Graham’in de bulunduğu üç Cumhuriyetçi senatör, Trump’ın isteğiyle, tasarının Senato’ya gelmesini engellemeye çalıştı. Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz, “Oylama yapmak için bu üç hafta içinde Senato’ya dördüncü gelişimiz. Bu, gecikmiş bir karar” diye konuştu.

Trump tasarıyı onaylarsa ABD, Ermeni Soykırımı’nı resmen tanımış olacak. Trump, tasarıyı veto da edebilir.

Aralarında Rusya, Almanya ve Fransa’nın da bulunduğu çok sayıda ülkede parlamentolar Ermeni Soykırımı’nı tanıdı. Türkiye 1915’te yaşananların Birinci Dünya Savaşı’ndaki çatışmaların bir parçası olduğunu ve soykırım sayılamayacağını savunuyor.

Senato’nun Ermeni tasarısını kabul etmesi, Dış İlişkiler Komisyonu’nun Türkiye’ye hem Suriye operasyonu hem de S-400 alımı sebebiyle yaptırım uygulanmasını öngören tasarının kabul edilmesinin ardından geldi. Bu yaptırım tasarısının Senato’nun genel kuruluna ne zaman geleceği henüz belli değil.

Dışişleri Bakanlığı’ndan kınama: “Bağlayıcılığı yok”

Dışişleri Bakanlığı, ABD Senatosu’nun kararını kınadı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, tasarının bağlayıcılığı ve geçerliliğinin bulunmadığını belirtildi:

“Bu karar, aynı zamanda Türkiye-ABD ilişkilerinin geliştirilmesi yönündeki çabaları da sekteye uğratmayı hedefleyen tahripkâr bir teşebbüstür. Türkiye’nin bölgesindeki hayati çıkarlarını korumak için verdiği mücadele bu tür haksız ve izansız kararlardan etkilenmeden kararlılıkla devam ettirilecektir.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar