Bolivya’da ordunun ve muhalefetin baskısıyla istifa eden eski Devlet Başkanı Evo Morales, Arjantin’e iltica etti

Bolivya’da ordunun ve muhalefetin baskısıyla istifa eden eski Devlet Başkanı Evo Morales’in Arjantin’e iltica ettiği, bazı eski bakanların ise sığınmacı olarak ülkeye girdiği açıklandı.

Arjantin Dışişleri Bakanı Felipe Sola, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada “Ülkeye giriş yapabilmesi için kendilerine iltica hakkı verildi ancak şu anda sığınmacı statüsüne geçmek için gerekli işlemleri yapıyorlar. Bu farklı bir durum. İltica ile sığınma arasındaki fark, sığınmacı statüsü almak için bazı şartlar var, ilticada böyle bir durum sözkonusu değil” dedi.

Morales’in yanı sıra eski yardımcısı Alvaro Garcia Linera, eski Dışişleri Bakanı Diego Pary Rodriguez ve eski Sağlık Bakanı Gabriela Montano‘nun da Arjantin’e geldiği ve sığınmacı olarak burada kalacağı öğrenildi.

Dışişleri Bakanı Sola, Morales’in kendilerinden özel olarak koruma istemediğini söyledi. Sola,  “Bizim Morales’ten talebimiz, politik açıklamalar yapmaması” dedi. Sola ayrıca, Bolivya’da geçici devlet başkanlığı görevine getirilen Jeanine Áñez hükümetini tanımayacaklarını, Áñez hükümetinin seçilmiş değil fiili bir hükümet olduğunu vurguladı.

Bolivya’da Devlet Başkanı Evo Morales, hile yapıldığı gerekçesiyle protestolara neden olan devlet başkanlığı seçimlerini yenilemeyi kabul ettikten saatler sonra, ordunun darbesi ile görevinden istifa etmişti. 12 Kasım‘da Meksika‘nın iltica teklifini kabul etmiş, 6 Aralık’ta da sağlık sorunları sebebiyle Küba’ya gittiği açıklanmıştı. Bu sırada Morales’in eşi ve çocukları da Arjantin’e gelmişlerdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar