34 kişinin öldüğü Roboski’de dava süreci 8 yıl sonra silbaştan: AYM ve AİHM reddetmişti, avukatlar yeni delillerle bakanlık ve savcılığa başvuru yaptı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu/Roboski köyünde düzenlenen ve 19’u çocuk 34 kişinin ölümü ile sonuçlanan hava operasyonun üzerinden 8 yıl geçerken, daha önce Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) reddettiği başvuru için yeniden başa dönüldü. Roboskili ailelerin dört avukatından biri olan Neşet Girasun, AYM’nin daha önce evrak eksikliğinden usulden reddettiği, AİHM’nin de AYM’nin kararını gerekçe gösterip iç hukuk yolları tüketilmediği gerekçesiyle kabul etmediği dava ile ilgili yeni bir başvuru yaptıklarını söyledi.

Avukat Girasun, yeni delil olarak, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın olayın FETÖ ile bağlantılı olabileceği yönündeki açıklamaları ile soruşturmada takipsizlik veren askeri hakim ve savcıların FETÖ bağlantısını gösterdiklerini söyledi. Girasun ayrıca, Adalet Bakanlığı’na da başvurarak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nin verdiği takipsizlik kararının kamu yararına bozulması için başvuruda bulunmasını istediklerini söyledi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus