Mansur Yavaş ile davalık olan Necmettin Kesgin’in cezası kesinleşti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında sahte senet iddiasıyla davalık olan Necmettin Kesgin’in cezası kesinleşti. Mahkeme, resmi belgede sahtecilik, Yavaş’a şantaj yaptığı, özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçeleriyle Kesgin hakkında toplam 6 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Necmettin Kesgin, 31 Mart yerel seçimleri öncesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında iddialarda bulunmuş, Yavaş’a 600 bin dolarlık senedin tahsili için sahte senet düzenlediği iddiasıyla dava açmıştı. 

Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi, davada Yavaş’ın beraatına, Necmettin Kesgin’in ise resmi belgede sahtecilikten 4 yıl, Yavaş’a şantaj yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 3 ay, özel hayatın gizliliğini ihlal etme suçundan 1 yıl 3 ay olmak üzere toplam 6 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme nitelikli dolandırıcılık suçlamasında ise cezaya gerek görmedi.

Kararın ardından dava istinafa taşındı ve dosya Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 10. Ceza Dairesi tarafından görüldü. Yavaş’ın cezalandırılmasına yönelik talep istinaf mahkemesinde de reddedildi. İstinaf mahkemesi, Kesgin hakkında verilen 6 yıl 6 ay hapis cezasını onadı ve ceza kesinleşmiş oldu.

Kesgin hakkında, Kasım 2019’da çocuklara ilişkin müstehcen görüntü bulundurmaktan 3 yıl hapis cezası verilmişti. Kesgin’in ayrıca daha önce sahte ÖSYM belgesi düzenlemekten kaynaklı resmi evrakta sahtecilik suçundan 1 yıl 8 ay kesinleşmiş cezası da bulunuyordu. Yeni aldığı cezalarla, bu davadan aldığı ertelenmiş ceza da yürürlüğe girecek.

Yavaş, Necmettin Kesgin’in seçim öncesinde sahte senet iddialarına şöyle cevap vermişti: “Biz Necmettin Kesgin’in davasını almadık. Biz bir şirketin davasını aldık. Ancak gelen şahıslar arasında Necmettin Kesgin de vardı. Birkaç yıl sonra geldi ‘Bunlar sana para falan ödemez, benim döviz bürom var. Ben sana kendi senedimi vereyim, sen bana sendeki senedi ver’ dedi, beni ikna etti. Ben onun senedini de aldım. Ancak diğer senedi vermedim çünkü biliyorum ki ona bendeki senedi verseydim gidip 600 bin doları firmadan tahsil edecekti. Zaten bana ödeme falan da yapmadı. Parayı getireceğim dedi ama gelmedi. Ben onun imzaladığı senedi işleme koydum ve icraya verdim. Ancak senetteki imza onun çıkmadı. Biz para cezasına çarptırıldık. Ben uyku falan uyuyamaz hale geldim. Burada mağdur olan benim.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus