Kasım Süleymani suikastı – Dışişleri Bakanlığı: “Bölgede tırmanan ABD-İran gerginliğinden derin endişe duyuyoruz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dışişleri Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin bir ABD hava saldırısıyla öldürülmesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada “Bölgede tırmanan ABD-İran gerginliğinden derin endişe duyuyoruz” denildi.

ABD’nin saldırısının bölge istikrarını tehlikeye attığı belirtilen açıklamanın tam metni şöyle:

“Bölgede tırmanan ABD-İran gerginliğinden derin endişe duyuyoruz.

Özellikle Irak’ın çatışma alanı haline getirilmesinin hem Irak’ın, hem de bölgemizin barış ve istikrarına zarar vereceği uyarısını kuvvetle tekrar vurguluyoruz.

Bu çerçevede, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve beraberindekilerin bulunduğu konvoya yönelik bugün sabah saatlerinde Bağdat’ta gerçekleştirilen ABD hava operasyonunun bölgedeki güvensizlik ve istikrarsızlığı artıracağı aşikârdır.

Bölgemizde istikrarı tehdit eden bu gibi tırmandırıcı adımların şiddet sarmalını artıracağı ve bu durumdan tüm tarafların zarar göreceği bilinmelidir.

Türkiye bölgede dış müdahalelere, suikastlara ve mezhepçi çatışmalara her zaman karşı olmuştur.

Bu nedenle tüm tarafları sağduyu ve itidal içinde hareket etmeye, bölgemizin barış ve istikrarını tehlikeye atacak tek taraflı adımlardan kaçınmaya ve diplomasiye öncelik vermeye davet ediyoruz.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus