Hüda Par Genel Başkanı Sağlam: “Kasım Süleymani’nin katledildiği saldırıyı şiddetle lanetliyoruz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Hür Dava Partisi (Hüda Par) Genel Başkanı İshak Sağlam, İran Devrim Muhafızları Ordusu‘na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin katledildiği saldırıyı şiddetle tel’in ettiğini (lanetlediğini) belirterek İran ve Irak yönetimleri ile halklarına başsağlığı dileklerini iletti.

https://twitter.com/HurDavaPartisi/status/1213418033609367552?s=20

İshak Sağlam tarafından yapılan yazılı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Irak’ın başkenti Bağdat’ta İran ve Irak askeri yetkililerini hedef alan saldırısı “terör” eylemi olarak değerlendirilerek şiddetle kınandığı belirtildi. Açıklamada, Amerika’nın savaşının İslam ile olduğunun altı çizilerek, ABD’nin Sünni ve Şii ayırımı yapmadan kendi çıkarı için tehlikeli gördüğü her kesimi hedef aldığı belirtildi:

“Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Irak ve İran askeri yetkilileri, emperyalist ABD tarafından katledilmiştir. Bağımsız bir ülkenin egemenliğini ihlal ederek, toprakları içerisinde saldırı düzenlemek uluslararası hukuka aykırıdır. Herhangi bir devlet veya ABD tarafından bunun yapılmış olması saldırıyı meşrulaştırmaz. Yapılan saldırı bir terör eylemidir. Bu terör saldırısını şiddetle tel’in ediyoruz. Amerika, çıkarlarına zarar veren veya emperyalist hedeflerinin önünde engel olarak gördüğü kişi ve kurumlara yönelik her türlü saldırıda bulunmayı kendisinde bir hak olarak görmektedir. Bu bakış açısı sadece bir bölge için değil bütün dünyada barış ve istikrarı tehlikeye atmaktadır. Amerika’nın sınır tanımaz egemenliğini kabul etmek, kendi egemenliğinden vazgeçmektir. Ümmetin bir unsuruna hariçten bir saldırı, ümmet dayanışmasının güçlenmesine ve birleşmesine vesile olması gerekirken, maalesef bu saldırılar Müslümanların arasını daha da açmaktadır. Bu da küresel emperyalistlerin hedeflerine hizmet etmekte ve daha pervasızlaşmalarına neden olmaktadır. Bu saldırı bir kez daha göstermiştir ki; Müslümanlar olarak kendi aramızdaki çekişmeyi bitirip başta ABD olmak üzere bütün emperyalist güçleri memleketlerimizden çıkarmadığımız müddetçe, ümmet içerisinde asla huzur ve güven ortamı hâkim olmayacaktır. Bu vesile ile iç meselelerimizi emperyalistlere havale etmeden, kendi içimizde halletmemiz gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Uluslararası kamuoyunu ve kuruluşlarını, dünya barışını ve istikrarını tehdit eden bu ve benzeri olaylara güçlü bir tepki vermeye davet ediyoruz. Bu saldırının ABD’nin İslam beldelerinden çıkarılışına ve işgal rejiminin yıkılışına vesile olmasını diliyor, şahsım ve partim adına Irak ve İran yönetimlerine ve halklarına, taziye ve başsağlığı dileklerimi sunuyorum.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus