Kasım Süleymani suikastı – Bağdat’taki törende “ABD’ye ölüm” sloganları atıldı, Kum kentinde cami kubbesine “intikam” bayrağı çekildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD’nin geçen cuma günü Irak’ın başkenti Bağdat’ta suikast saldırısıyla öldürdüğü İran Devrim Muhafızları’nın dış operasyonlardan sorumlu birimi Kudüs Gücü’nün Komutanı Kasım Süleymani, Irak’ta IŞİD’le mücadele için oluşturulan milis grubu Haşdi Şabi’nin ikinci komutanı Ebu Mehdi el Mühendis ve aynı saldırıda ölen diğer beş kişi için onbinlerce kişinin katılımıyla yas ve cenaze töreni düzenlendi.

Bağdat’ta Haşdi Şabi’nin organizasyonuyla düzenlenen törene, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, eski başbakanlardan Nuri Maliki ve hükümetten üst düzey isimler katıldı. “Amerika’ya ölüm, İsrail’e ölüm” sloganlarının atıldığı törende intikam yeminleri edildi.

Kutsal Cemkeran Mescidi’ne intikam sembolü kırmızı bayrak dikildi

Şiiliğin en önemli merkezlerinden İran’ın Kum kentinde ise, kutsal mabetlerden Cemkeran Camii’nde Süleymani için anma töreni düzenlendi. Caminin kubbesine kırmızı bayrak asıldı.

Kırmızı bayrak, Şii inanışında haksız yere dökülen kan ve suikasta kurban giden bir kişi için intikam çağrısını sembolize ediyor.

Süleymani, El Mühendis ve diğer beş kişinin cenazeleri Şiiler’in Irak’taki kutsal kentleri Kerbela ve Necef’e de götürüldü. Bu kentlerde de törenler düzenlendi.

https://twitter.com/sonofnariman/status/1213583861050949633?s=20

Devrim Muhafızları’ndan yapılan açıklamaya göre, Irak’taki törenlerin ardından Süleymani’nin cenazesi Irak’tan İran’a götürüldü. Süleymani, bugün Meşhed’de, pazartesi günü de Tahran’da düzenlenecek törenlerin ardından salı günü memleketi Kerman’da toprağa verilecek. Süleymani için Tahran’da yapılacak töreni, İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney’in bizzat yönetmesi bekleniyor.

İran’ın Ankara Büyükelçiliği: Erdoğan Ruhani’ye, “Şehit Süleymani’nin yokluğu derinden üzüyor” dedi

T.C. İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’i telefonla aradığını duyurdu, “Bölgesel bölgedeki son gelişmeler ve ikili ilişkiler ele alındı” demekle yetindi.

İran’ın Ankara Büyükelçiliği ise Erdoğan’ın Ruhani’ye “Şehit Süleymani’nin yokluğu derinden üzüyor. İran halkı, sizin ve Rehber’in öfkesinin farkındayım” dediğini duyurdu.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in ofisinden yapılan açıklamadaysa, Erdoğan’ın Irak’ın istikrarı, birliği ve egemenliğine vurgu yaptığı aktarıldı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus