Hayatına son veren Sibel Ünli’nin adı, öğrencisi olduğu İstanbul Üniversitesi’nde açılacak hayvan barınağında yaşatılacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Sosyal medya hesabından “Yemekhane kartımda para kalmamış, sadece bir liram var” yazan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli‘nin intihar etmesinin ardından, Ünli’nin okul arkadaşları bugün anma için toplandı ve Edebiyat Fakültesi’nde onun ismini taşıyan bir hayvan barınağı yapılması kararlaştırıldı.

Kamera: Eren Topuz

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü geçen yıl 2,75 TL olan yemek ücretlerini 3,50 TL’ye çıkarmış, bu yıl da öğrencilerin üç öğün yararlandığı indirimli yemek hakkını tek öğüne düşürme kararı almıştı. Ancak bu karar üniversitelilerin protestolarına sebep oldu ve üniversite öğrencisi Sibel Ünli’nin intihar etmesi konuyu Türkiye gündemine taşıdı. 

Ünli’nin sosyal medya hesabından yazdığı “Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var” paylaşımı gündeme oturdu ve İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü bir açıklama yaparak kararın geri çekildiğini duyurdu.

“İşsizlik ve geleceksizlikle mücadele etmek istemiyoruz”

Sibel Ünli’yi anmak için İstanbul Üniversitesi ana kapısı önünde toplanan öğrenciler tarafından yapılan açıklamada “Yarın hangi sıra arkadaşımız ölecek? Haberimiz bile yok. Bu sistem artık insanları yaşayamayacak hale getirdi. Ülkeyi yönetenlere soruyoruz: Gençlere gelecek vaat ediyor musunuz? İşsizliğe çözüm bulacak mısınız? Biz artık genç işsizlik ve geleceksizlikle mücadele etmek istemiyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından yemekhane eylemlerine katılan Sibel Ünli’nin arkadaşları Medyascope’a konuştu. İki senedir Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenim gören Cihan Çiçek, üniversitede en temel haklarına saldırı olduğunu söyledi ve kedileri çok sevdiği için Sibel Ünli’nin ismiyle Edebiyat Fakültesi’nde bir barınak açılacağını belirtti:

“Kimse onu tanımasa bile Sibel’in kedilere düşkün olduğunu herkes biliyordu. Bir barınak yaparak onun ismini vermek istiyoruz.”

“Bu durum korkunç boyutlara ulaştı”

Radyo-Televizyon bölümü öğrencisi Onurcan Poyraz, eylemlerin Türkiye çapında ses getirdiğini vurgularken “Üniversitelileri geleceksizliğe sürükleyen sistem Sibel’in canına kastetti. Üniversite geri adım atmak zorunda kaldı. Çünkü bu durum artık korkunç boyutlara ulaştı” dedi.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyan Aysu Yankaş ise “Son olaylarda kitlesellik ve örgütlülük çok önemliydi. Sadece son zammın değil önceki zammın da geri çekilmesini, yemek kalitesinin de artırılmasını istiyoruz” diye konuştu. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus