Trump: “NATO Ortadoğu’ya genişlesin, adı da ‘NATO-ME’ olsun”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Başkanı Donald Trump, NATO’nun Ortadoğu ülkelerini de kapsayacak şekilde genişlemesini önerdi. Trump oluşacak yeni ittifak için isim de buldu: “NATO-ME”.

NATO’nun Ortadoğu’ya doğru genişlemesi fikrini, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e de ilettiğini anlatan Trump, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni bir isim de buldum: NATO ve Ortadoğu için ME. NATO-ME. Ne güzel isim. İsim bulmakta iyiyimdir.” ABD Başkanı, Stoltenberg’in de bu fikirden heyecan duyduğunu söyledi. [ME, İngilizce Middle East/Ortadoğu sözcüklerinin kısaltılması olduğu gibi BEN anlamına da geliyor.]

Donald Trump, NATO’nun Ortadoğu’ya doğru genişlemesi fikrini, IŞİD’le mücadele ile ilişkilendirdi ve bölgede ABD askerlerinin yerini NATO askerlerinin alabileceğini belirterek “Böylece biz de, büyük ölçüde eve dönebiliriz ve NATO’yu kullanabiliriz” dedi. “IŞİD’i biz yakaladık, Avrupa’ya büyük iyilik yapmış olduk” diyen Trump ekledi: “NATO genişlemeli ve IŞİD’in peşine düşmeli. Biz de katkı veririz ama şu anda yükün büyük bölümü bizim omuzlarımızda ve bu hiç adil değil.”

Hafta sonunda NATO, ABD’nin İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye düzenlediği suikast ertesinde, İran’dan misilleme beklentisiyle Irak’taki IŞİD’le mücadele eğitim misyonunu askıya almıştı.   

 

1949’da 12 ülke tarafından kurulan Kuzey Atlantik Anlaşması İttifakı’nın halen 29 üyesi bulunuyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus