İran’ın olimpiyat madalyalı tek kadın sporcusu ülkesini terk etti

İran’ın olimpiyat madalyalı tek kadın atleti 21 yaşındaki tekvandocu Kimia Alizadeh, ülkesini terk ettiğini duyurdu. Alizadeh Instagram hesabındaki paylaşımında, İran yönetiminin kendisini propaganda aracı olarak kullanmasından şikayet ederek “İkiyüzlülüğün, yalanların, adaletsizliğin ve dalkavukluğun parçası olmak istemiyorum” diye yazdı.

Kendisini “ezilen milyonlarca İranlı kadından biri” olarak niteleyen genç sporcu, başörtüsü takma zorunluluğunu da eleştirdi. Ülkesini terk etme kararının “zor fakat zorunlu” olduğunu söyleyen Alizadeh, İranlı yetkileri cinsiyetçilikle ve kötü muamele ile suçladı.

Tekvandocu Kimia Alizadeh 2016 Rio Olimpiyatları’nda 57 kiloda yarıştı ve bronz madalya aldı.

Yarı resmi haber ajansı ISNA ise Alizadeh’nin Hollanda’ya kaçtığını ve 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda başka bir ülke adına yarışmayı deneyebileceğini yazdı.

Kimia Alizadeh 2016 Rio Olimpiyatları’nda tekvandoda bronz madalya kazanmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar