Akşener’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a: “Senin görevin ülkelere trip atmak değil, diplomasiyi ne zaman öğreneceksin”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

TBMM’de partisinin haftalık grup toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kanal İstanbul ile ilgili analizleri paylaşacaklarını belirtti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Libya’ya asker gönderme konusunda yüklendi. 

Akşener, Libya’ya asker göndermeye karşı olduklarını ve bunun için devlet işlerinden anlamamakla itham edildiklerini belirtti ve “8 Ocak’ta Putin geldi. Bir de baktık ki kendi milletini dinlemeyen Erdoğan’ın dostu Putin, iki dakikada ikna edivermiş. ‘Teröristle müzakere mi olur?’ diyen Sayın Erdoğan, Putin söyleyince anında ikna oldu. Kendi ülkesini dinlemeyen biri bir gün ABD’den, ertesi gün Rusya’dan gelenlerin dediklerini anında anlıyor” dedi.

“18 yıl geçti diplomasiyi ne zaman öğreneceksin?”

“Senin görevin ülkelere trip atmak değil Sayın Erdoğan” diyen Akşener, şöyle devam etti:

“Attığın her tripte binlerce insan ekmeğinden oluyor, farkında mısın? Senin görevin başa kim gelirse gelsin o ülke ile ilişkileri geliştirmek ve ticareti büyütmektir. 18 yıl geçti sen bu diplomasiyi ne zaman öğreneceksin, bu ergen sinirinden ne zaman kurtulacaksın? Türkiye, milli menfaatleri için her yere asker gönderebilir. Ben barış için asker gönderilmesine karşı değilim. Benim karşı olduğum bunun diplomasiye karşı olmasındandır. ‘Ey darbeci sen kimsin?’ diyerek asker gönderilmez. Sanırsın bölge demokrasinin beşiği. O ülkenin içişlerinden sana ne? Suriye ile kanlı bıçaklı Amerikan şirketlerinin, Suriye’de inşaat için 700 milyon dolar harcayacağını biliyor musun? Bölgemizdeki ülkelerin hepsini bize düşman ettiğinde bize ne menfaat sağlayacaksın? Kendi evlatlarına kıymayıp milletin evladını ateşe atandan milli de yerli de olmaz. Başka ülkelerin lafını dinleyenden yerli de olmaz milli de olmaz.”

Kanal İstanbul analizi paylaşılacak

Kanal İstanbul projesi için İYİ Parti’nin 36 kişilik bir ekiple dört ana başlıkta analiz hazırladığını dile getiren Akşener, “Vardığımız sonuçları kamuoyu ile paylaşacağız. Cumartesi günü İstanbul’da konunun tartışılacağı bir panel düzenliyoruz. Bazı sorular sorduk, cevaplarını aradık. Milletin bir ihtiyacını bu proje karşılıyor mu? Hayır. Sanayi üretimini artıracak bir destek veriyor mu? Hayır. Mal ve hizmet akışını artıracak mesafeyi kısaltacak bir proje mi? Hayır. Hazineden gemi geçiş garantisi verecekler. O devasa inşaatın parası bizlerin sırtına yıkılacak. Biz bu resmi daha önce Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde gördük” diye konuştu.

Akşener, ekonomi politikalarını da şöyle eleştirdi: “Nasıl ki çalışanlar emeklilikte yaşa takıldıysa gençlerimiz de damadının dahiyane ekonomi politikalarına takıldı. Sorarım sana: Ekonominin hali ortadayken gençler neye güvenip de evlenecek? Öyle bir Türkiye yok Sayın Erdoğan. Bu gençler Porsche ile gezmiyor. Bu gençler yatlarda villalarda yüzme havuzlarında resim paylaşamıyor. Babasının, annesinin biriktirdiği üç kuruştan harçlık almaktan mahcup olmuş bir gençlik var. Neden evlenmiyormuş. İş buldun da evlenmiyorlar mı? Karınlarını doyurdun da onlar ben de evlenirim, evlatlarımı büyütürüm demediler mi?”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus