Moskova: Hafter, Libya ateşkes anlaşması için iki gün daha süre istedi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Rusya Savunma Bakanlığı, Moskova’daki görüşmelerden ateşkes anlaşmasını imzalamadan ayrılan General Halife Hafter’in, iki gün ek süre istediğini duyurdu. Açıklamada, Hafter’in, anlaşma metnini Libya Ulusal Ordusu’nu destekleyen aşiretlerin liderleriyle görüşeceği belirtildi. Rusya Savunma Bakanlığı, Hafter’in taslak metne olumlu baktığını da bildirdi.

Moskova’da bir araya gelen Türk ve Rus heyetlerinin, taraflarla da görüşerek hazırladığı ateşkes anlaşmasını, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ve Türkiye’nin desteklediği, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Başbakanı Feyiz Serrac imzalamayı kabul etmişti. Hafter’in metne imza koymadan bu sabah Moskova’dan ayrılmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sert tepki gösterdi. AKP Meclis grubundaki konuşmasında “Ülkenin meşru yönetimine ve Libya’daki kardeşlerimize saldırılarını sürdürmesi halinde, darbeci Hafter’e hak ettiği dersi vermekten de asla geri durmayacağız” diyen Erdoğan, Rusya’ya da sitemini gizlemedi. Erdoğan, “Biz görevimizi yaptık. Hafter masada bir yalan darbesi yaparak Moskova’yı terk etti. Bundan sonrası Sayın Putin ve onun ekibine ait. Biz sonuna kadar sözümüzün arkasında durduk” dedi.

Libya’nın doğusunu kontrol eden ve nisan ayından bu yana Trablus’a taarruzlarını sürdüren Hafter’in, ateşkes anlaşmasını, Türkiye’nin Libya’daki askerlerini geri çekmesine ve Türkiye ile Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti arasındaki anlaşmaların geçersiz olduğuna dair maddeler içermemesi nedeniyle imzalamamaya karar verdiği öne sürülmüştü.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus