İran Cumhurbaşkanı Ruhani: “Bugün Amerikan askerleri güvende değil, yarın Avrupa askerleri de güvende olmayabilir”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Avrupa ülkelerine, nükleer anlaşmadan çekilmeleri halinde Ortadoğu’daki askerlerinin güvenlikte olmayabileceği uyarısı yaptı. Ruhani, “Bugün Amerikan askerleri güvende değil. Yarın Avrupa askerleri de güvende olmayabilir. Gelin, nükleer anlaşmaya geri dönelim” dedi.

Ruhani’nin açıklamaları İngiltere, Fransa ve Almanya’nın, İran’ın nükleer anlaşmadan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle, 2015 tarihli nükleer anlaşmanın maddeleri yer arasında alan İhtilaf Çözüm Mekanizması‘nı işletme kararı almasının ardından geldi. Başkent Tahran’da kabine toplantısında konuşan Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin bölge güvenliğini olumsuz etkilediğini vurgulayarak, “Bölgedeki güvenlik sorunu da ABD, Avrupa ve dünyanın güvenliğini olumsuz etkileyecektir” dedi.

Nükleer anlaşmaya taraf üç ülkenin başlattığı İhtilaf Çözüm Mekanizması, İran’a yöneltilen ihlal suçlamalarının ortak bir komisyon tarafından değerlendirilmesini öngörüyor. Sorun bu komisyonda çözülemezse, sonraki aşamalarda konunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne taşınması ve İran’a yönelik yaptırım kararlarının alınması ihtimal dahilinde.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus