ABD Dışişleri Bakanlığı: “Rus paralı askerler ve Türkiye destekli Suriyeli savaşçılar dahil Libya’daki tüm yabancı güçler derhal çekilmeli”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yaptığı deniz sınırları anlaşmasını “provokatif” olarak niteledi ve “Rus paralı askerler ve Türkiye destekli Suriyeli savaşçılar” dahil Libya’daki tüm yabancı güçlerin derhal çekilmesini istedi.

Yunan Kathimerini gazetesinin haberine göre, Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bu açıklamayı Yunanistan’ın resmi haber ajansından gelen soruya yanıt olarak yaptı.

Buna göre açıklamada, “İlgili tüm ülkelerin çıkarlarını göz ardı eden bu gibi kararlar, sorunun çözümüne yardımcı olmadığı gibi, provokatif oluyor. Bu tür gelişmeler Libya krizinin daha geniş bölgesel boyut kazanması riskini doğuruyor” denildi.

Sözcü ayrıca, “Rus paralı askerler ve Türkiye destekli Suriyeli savaşçılar da dahil olmak üzere, Libya’nın istikrarını desteklediği iddiasındaki tüm ülkeler Libya’dan güçlerini çekmelidir” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus