Yemen’de Husiler’in askeri kamptaki bir camiye düzenlediği saldırıda 70 kişi öldü

Yemen’in Marib kentinde İran destekli Husiler, askeri kamptaki bir camiye dün hava saldırısı düzenledi. Akşam namazı sırasında gerçekleştirilen saldırıda çoğu asker 70 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

Yemen’in resmi haber ajansı SABA, Yemen hükümetinin lideri Abd Rabbu Mansour Hadi’nin yaptığı ilk açıklamada, “Husiler’in utanç verici eylemleri, barışı elde etmek istemediklerini gösteriyor. Bölgede ucuz bir İran aracı olan Husiler, ölüm ve yıkımdan başka bir şey bilmiyor” dediğini aktardı.

Ülkenin başkenti Sana’nın doğusundaki Nehem ilçesinde Husiler ile Yemen ordusu arasında dün çıkan çatışmada, 23 Husi milisi ile üç Yemen askeri ölmüştü.

Ne olmuştu?

Ülkede yıllardır devam eden iç savaşta İran destekli Husiler ve Körfez ülkelerinin desteklediği hükümet ile ayrılıkçılar karşı taraflar olarak yer alıyor. Arap ülkelerinin desteklediği hükümet ve ayrılıkçılar, Husiler’e karşı savaşsalar da kendi aralarında da zaman zaman çatışıyordu. Kasım 2019’da çatışmaların artmasının ardından ülkenin tamamen bölünmesinden çekinildiği için ayrılıkçılarla hükümet arasında anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşmayla, İran destekli Husiler’e karşı birleşik bir hükümet çıkarılması hedeflenmişti. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar