Ceren Özdemir’in katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi – Kadın örgütleri: “Sorumlular da yargılanmalı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ordu Üniversitesi öğrencisi Ceren Özdemir’in katil zanlısı Özgür Arduç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Cezai ehliyetinin tam olduğuna dair heyet raporuyla ilgili savunma yapan tutuklu sanık Arduç, akli dengesinin yerinde olmadığını öne sürerek, “Burada memur olmasa gözünüzün önünde soyunurum, görürsünüz akıl sağlığımın olup olmadığını. Raporda ‘aklım yerinde’ deniyor. Deli olmam için ne yapmam gerek” dedi.

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü 3. sınıf öğrencisi ve balerin Ceren Özdemir’i Altınordu ilçesinin Zaferi Milli Mahallesi’ndeki evinin önünde bıçaklayarak öldüren Özgür Arduç, ikinci kez hâkim karşısına çıktı. “Canavarca hisle öldürmeye teşebbüs” suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet talebiyle yargılanan Arduç, Van’daki yüksek güvenlikli cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Ordu Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne bağlandı.

Özdemir’in yakınlarının ve çok sayıda avukatın katıldığı duruşmada mahkeme başkanı, sanık Arduç’a akıl sağlığının yerinde olduğuna ilişkin raporun alındığını ve son olarak ne söylemek istediğini sordu. Arduç, rapora itiraz ederek yeniden rapor istediğini söyledi. Mahkeme heyeti oybirliği ile Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin raporunu yeterli bularak bu talebi reddetti. 

Ceren Özdemir’in ailesinin avukatı Ordu Barosu Başkanı Haluk Murat Poyraz, sanık Özgür Arduç’a “Cezaevinden kaçtığını söylemene rağmen olay günü hamam, sakal tıraşı parasını nereden buldun? Kaldığın otelin sahibini tanıyor musun? Silah bulmaya Ulubey ilçesine dolmuşla mı taksi ile mi gittin? Yol parasını nasıl buldun?” diye sordu. Sanık Özgür Arduç, bu sorulara cevap vermek istemedi. 

Ceren Özdemir

Mahkeme heyeti dosya açısından araştırılacak bir konu kalmadığını belirterek savcının mütalaasını açıklamasını istedi. Savcı mütalaasında delillerin yeterli olduğunu, olayın aydınlatıldığını belirterek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Mahkeme heyeti verdiği kısa aradan sonra kararını açıkladı. Karara göre sanık Özgür Arduç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Kadın örgütleri: “Sadece Özgür Arduç değil sorumlular da yargılanmalı”

Ceren Özdemir cinayeti davasının görüldüğü Ordu Adliyesi önünde toplanan Ordu Kadın Platformu, Kadın Savunma Ağı ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, dava hakkında açıklamalarda bulundu.

Ordu Kadın Platformu adına konuşan Meryem Külcü, cinayetin sorumluluğunun tek başına katil zanlısına yüklenmesinin yeterli olmadığını belirterek, “Gerekli önlemler alınmış olsaydı Ceren, bugün yanımızda olacaktı. Bu suçun sorumluluğunu tek başına azılı bir suçluya yüklemek yeterli değildir. Azılı suçluyu açık cezaevine çıkaran, onun açık cezaevinden kaçmasını engellemeye yönelik hiçbir tedbir almayan ve firar olayını kamuoyuna duyurmayan kurum ve görevlilerin de soruşturulmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz. Bu bağlamda tek başına katile lanetler yağdırmanın yeterli olmayacağını, ceza infaz rejiminin ve ilgili kurum görevlilerinin sorumluluklarının mutlaka tartışılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Arduç, yakalandığı sırada polis memurlarını bıçakla yaraladığı gerekçesiyle hazırlanan ikinci iddianame kapsamında açılan davada da 10 Şubat’ta hâkim karşısına çıkacak.

Ne olmuştu?

Ceren Özdemir, 3 Aralık’ta Altınordu ilçesi Zaferi Milli Mahallesi’ndeki evinin bulunduğu binaya girerken Özgür Arduç tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü.

Açık cezaevinden firar ettiği ortaya çıkan Arduç gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Ordu Cumhuriyet Başsavcılığınca Arduç hakkında “canavarca hisle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle, polis memurlarını bıçakla yaralaması nedeniyle de “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs” suçundan iki kez cezalandırılması istemiyle Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde iki kamu davası açılmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus