Selahattin Demirtaş’tan Ahmet Kaya’lı gönderme: “Fırlattığınız çatal bıçaklar artık bizi yaralamıyor, bize güç veriyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Demirtaş, yazdığı “Devran” öyküsünün sahnelenmesi üzerine, oyuna giden isimlerin hedef gösterilmesine tepki gösterdi. “Devran” oyununa gelen tepkileri Ahmet Kaya’nın sahnede linç edilmesine benzeten Demirtaş, “Fırlattığınız çatal bıçaklar artık bizi yaralamıyor. Birlikte olmak için, yan yana durmak için daha fazla cesaretlendiriyor, güç veriyor, moral veriyor. Devam edin, devran dönüyor” dedi.

Demirtaş sözlerine, “Barış denilince AKP Hükümeti neden kırmızı görmüş boğaya dönüyor? Barış isteyen herkesi neden anında terörist ilan ediyor?” sorusuyla başladı ve bu soruyu şöyle cevapladı:

“Çünkü arkasına saklanacakları tabutlara ihtiyaçları var. Yoksulluğun, işsizliğin, yolsuzluğun sorgulanmaması için, gencecik evlatlarımızın cenazelerine ihtiyaçları var. Barış olursa istismar edebilecekleri konu kalmayacak. Milliyetçilik ve beka söylemiyle toplumu artık kutuplaştırıp karşı karşıya getiremeyecek, buradan oy sağlayamayacaklar. Barış diyene bunca öfkenin, bunca nefretin nedeni budur.”

“Herkesin elini vicdanına koyup barış için yan yana gelmesi lazım”

“Herkesin elini vicdanına koyarak barış için yan yana gelmesi artık ahlaki bir görevdir, sorumluluktur. En büyük çözüm süreci de halkın demokrasi için yan yana gelmesi, el ele vermesidir” diyen Demirtaş, iktidara yüklendi ve “Ballı kaymaklı iktidarlarını kaybetmemek için gözlerini karartıp nefretle ve kinle gece gündüz ekranlardan saldıranlara verilebilecek en anlamlı cevap, çoğalarak yan yana gelmektir. Halkın çoğunluğu bunu isterken, siyasetçiler de bunun gereğini yapmaktan çekinmemelidir artık” dedi.

“‘Onur’ sahibine, ‘alçaklık’ sahibine kaldı”

Demirtaş, Ahmet Kaya ve eşi Gülten Kaya’nın çatal bıçak fırlatılarak linç edilmesi olayını hatırlatarak “Bazı utançlar, sahiplerine bir ömür boyu yapışıp kalıyor ne de olsa” dedi. Demirtaş, Ahmet Kaya’ya o gün “bölücü, terörist, vatan haini”, yanlarında duran Mehmet Aslantuğ’a da “terör destekçisi” denildiğini belirtti ve “Ve gün oldu devran döndü, ‘onur’ sahibine, ‘alçaklık’ sahibine kaldı” diye yazdı.

“Devran” oyununu izlemeye gelen ünlü isimlerin hedef gösterilmesini geçmişte Ahmet Kaya ve onu destekleyenlere karşı yapılanlara benzeten Demirtaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugünün Jülide’si, Kadir’i ve oradaki tüm kadınlar onurun temsilcisi, televizyonlardaki bazı program sunucuları başta olmak üzere linç güruhu ise alçaklığın sembolü olarak tarihteki yerlerini aldılar bile. Fırlattığınız çatallar, bıçaklar artık bizi yaralamıyor. Birlikte olmak için, yan yana durmak için daha fazla cesaretlendiriyor, güç veriyor, moral veriyor. Devam edin, devran dönüyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus