Irak’ta hükümet karşıtı gösteriler Süleymani’nin ölümü sonrası yeniden başladı: Güvenlik güçleri beş kişiyi öldürdü

Irak’ta başkent Bağdat’ta ve Şiiler’in yoğun olarak yaşadığı Irak’ın güneyindeki kentlerde protestolar devam ediyor. Göstericilerin hükümeti ve siyasetçileri protesto ettiği yerlerde anayolları kapattığı, güvenlik güçlerininse beş göstericiyi öldürdüğü öğrenildi. 

Göstericilerden ikisi başkent Bağdat’ta hayatını kaybederken, bir kişinin Kerbela’da ve iki kişinin de Bakuba’da öldüğü belirtildi. Irak hükümeti ise bu bilgileri henüz doğrulamadı.

Irak’ta geçen yılın sonundan bu yana devam eden protestolarda göstericiler seçim yasasının değişmesini, yeni ve bağımsız bir başbakan atanmasını ve adı yolsuzluklarla anılan siyasetçilerin görevi bırakmasını talep ediyor. 

Bağdat’taki protestolarda yer alan ve adının açıklanmasını istemeyen bir eylemci “Düzgün bir iş için, haklarımız için yolları kestik” dedi. Aynı eylemci “Hükümetten erken seçim yapmasını ve yeni bir başbakan atamasını talep ediyoruz, bunlar gerçekleşinceye kadar kentin tüm yollarını kapatacağız” diye konuştu.

Irak’ta kitlesel olarak ekim ayından bu yana yaşanan eylemler, Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından durmuştu. Ancak eylemciler bir kez daha sokağa çıkma kararı aldı. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar