“TRT Ortak Yapım Ödülü” Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” adını taşıyan yeni filmine verilecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

TRT’nin düzenlediği 12 Punto TRT Senaryo Günleri’nde bu yıl ilk kez verilecek Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü’ne yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni film projesinin layık görüldüğü açıklandı. Bu açıklamayla birlikte, Ceylan’ın yeni filminin “Kuru Otlar Üstüne” adını taşıdığı ortaya çıktı.

TRT’den yapılan açıklamaya göre, her yıl Türk sinemasının ustalarından birine takdim edilecek olan ödülün ilki, “Kuru Otlar Üstüne” adını taşıyan yeni film projesi için yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a verilecek. Filmin konusu, oyuncu kadrosu ve vizyon tarihiyle ilgili bilgiler ise henüz duyurulmadı.

Başvurular 21 Ocak – 12 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacak

12 Mart’a kadar başvuruları devam edecek olan “12 Punto TRT Senaryo Günleri” sinemacıları senaryo aşamasında destekleyerek, projelerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı ve festival dolaşımı için alan açarak, uluslararası ortak yapımcı bulmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Etkinlik kapsamında 21 Ocak – 12 Mart tarihleri arasında yapılacak başvurular sona erdikten sonra bağımsız ve profesyonel sinemacılardan oluşan ön jüri, projeleri değerlendirecek ve 12 finalisti belirleyecek. 

Finale kalan projelerin ekipleri, haziran ayında gerçekleştirilecek senaryo geliştirme atölyesinde uluslararası eğitmenlerden ders alacak ve dünya sinemasının önemli isimlerinden oluşan uluslararası jüriye projelerini sunacak.

Uluslararası jürinin oylarıyla TRT Ortak Yapım Ödülü kazanan dört proje ve TRT Ön Alım Ödülü kazanan dört proje 12 Mayıs’ta açıklanacak.

Kazanan sekiz projenin sahiplerine ödülleri 12 Punto TRT Senaryo Günleri kapanış töreninde verilecek.

12 Punto ve TRT 2 işbirliği ile kısa filmlere destek

Bu yıl ilk kez 12 Punto TRT Senaryo Günleri’ne kısa film proje başvuruları da kabul edilecek. Senaryo aşamasındaki kısa film projelerinden 12’sine TRT 2 tarafından “TRT 2 Kısa Film Yapım Ödülü” verilecek. Ödül kazanan kısa film projelerinin sahipleri senaryo geliştirme atölyelerine katılacak, çekimlerin tamamlanmasının ardından filmler TRT 2’de yayınlanacak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus