Halkbank davası: New York Savcılığı, duruşmaya katılmadığı her bir gün için bankaya 1 milyon dolar para cezası kesilmesini istedi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, İran’a yönelik yaptırımları delmekle suçlanan Halkbank’ın, bu nedenle görülen davanın katılmadığı duruşmalarının her bir günü için 1 milyon dolar para cezası ile cezalandırılmasını istedi. Başsavcı Geoffrey Berman imzasıyla mahkemeye yapılan başvuruda, Halkbank’ın 15 Ekim 2019’da açılan davayı bilerek dikkate almadığı vurgulandı ve katılımı reddetmeye devam etmesi halinde, önerilen 1 milyon dolarlık cezanın katlamalı olarak uygulanması talep edildi.

Eğer hâkim bu talebi kabul ederse, Halkbank iki ayın sonunda yaklaşık 2 milyar dolarlık bir cezayla karşı karşıya kalabilir.

Savcılık, konuyla ilgili olarak mahkemeye 1100 sayfalık bir dosya sundu. Dosyada, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın suçlu bulunarak hüküm giydiği hatırlatıldı ve bankanın İran’a yönelik yaptırımların delinmesinde önemli rol oynadığı vurgulandı. Savcılık, bankanın ABD Maliye Bakanlığı’na yalan söylediğini de ileri sürdü.

Bir sonraki duruşma 25 Şubat’ta yapılacak. Halkbank, ancak özel ve sınırlı yargılanması halinde davaya dolaylı olarak iştirak edeceğini, aksi halde hiçbir duruşmaya katılmayacağını açıklamıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar