İran’da Besic milislerinin komutanı, motosikletli saldırganların açtığı ateş sonucu evinin önünde öldürüldü

İran medyası, Besic milislerinin üst düzey komutanlarından Abdulhüseyin Muceddemi’nin motosikletli iki saldırganın açtığı ateşle, evinin önünde öldüğünü duyurdu. Saldırı, Huzistan eyaletinin Şadigan kentine bağlı Darxun ilçesinde düzenlendi. Resmi haber ajansı İRNA komutanın pusuya düşürüldüğünü, yüzleri maskeli olan saldırganların arandığını yazdı. Muceddemi’nin Devrim Muhafızları’nın Suriye ve Irak’taki operasyonlarına katıldığına dair haberler bulunuyor.

1979’da Ayetullah Humeyni’nin talimatıyla kurulan gönüllülerden oluşma Besic milisleri, Devrim Muhafızları’na bağlı.

Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ay başında Irak’ta ABD’nin saldırısı sonucu öldürülmüştü. Vaşington yönetimi geçen cumartesi de, Devrim Muhafızları’nın Huzistan Eyaleti Komutanı Hasan Şahvarpur’u yaptırım listesine aldığını duyurdu. ABD yaptırım kararına gerekçe olarak, Şahvarpur’un kasım ayındaki kitlesel halk protestolarında halkın üzerine ateş açılması talimatı verenlerden biri olmasını gösterdi. ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, Şahvarpur’un göstericilere karşı ağır insan hakları ihlali gerçekleştirdiğini ve 148 göstericinin ölümünden sorumlu olduğunu iddia etti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar