Guardian: “İngiltere hükümeti British Steel’in satışı için Cengiz Holding’le de görüşüyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesi, İngiltere hükümetinin, Çinli Jingye şirketine satış süreci devam eden British Steel için, bir yandan da Cengiz Holding’le görüşme halinde olduğunu yazdı. Habere göre, İngilizler Jingye ile yürütülen sürecin başarısızlıkla sonuçlanması olasılığına karşı, Cengiz Holding’i yedekte tutmak istiyor.

Gazeteye bilgi veren yetkililer, çelik üreticisi British Steel’in 50 milyon sterlinlik anlaşma ile birkaç hafta içinde Jingye’ye satılacağından emin olduklarını söylüyor. Ancak Guardian, İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanlığı’nın (BEIS), dört bin kişiye istihdam sunan işletme için alternatif planları da değerlendirdiğini, Cengiz Holding’le de bu çerçevede görüşüldüğünü bildiriyor.

Mayıs ayında British Steel’in kontrolü İngiltere İflas Kurumu’nun görevlendirdiği memura verilmiş, şirketin yönetimini de, bir alıcı bulunana dek denetim ve danışmanlık şirketi Ernst & Young üstlenmişti. Guardian BEIS’in “günde 1 milyon sterlin kaybı bulunan iflas etmiş bir şirket”in satışını bir an önce gerçekleştirmek istediğini, ancak satış sürecinin çeşitli nedenlerle uzadığını belirtiyor. Bu nedenler ise, olası işten çıkarmalar ve hak kayıpları nedeniyle sendikaların itirazları, British Steel’in tedarikçileri ile müzakereler ve Lüksemburg yakınlarındaki Hayange fabrikasının satışı için Fransa hükümetinin onayının gerekmesi olarak sıralanmış.

“Satıştan sorumlu Devlet Bakanı Zahawi’nin AK Parti’yle arası iyi”

Boris Johnson hükümetinde İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji’den sorumlu devlet bakanı olarak görev yapan Nadhim Zahawi, 2017 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme ertesinde birlikte çektirdikleri fotoğrafı sosyal medyadan paylaşmıştı.
https://twitter.com/nadhimzahawi/status/821423734351347714?s=20
 

Guardian, Cengiz Holding’in sahibi Mehmet Cengiz’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın bir müttefiki olduğunu ve çok sayıda altyapı projesi ihalesi aldığını yazıyor.

Haberde İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji’den sorumlu Devlet Bakanı Nadhim Zahawi’nin de AK Parti ile yakın ilişkileri bulunduğu, 2012 yılında Ankara’daki AK Parti Kongresi’nin davetlileri arasında yer aldığı da belirtilmiş. Habere göre, Iraklı Kürt bir aileden gelen Muhafazakâr Partili Zahawi, Irak Kürdistan Özerk Yönetimi’ne de son derece yakın ve hatta Erbil merkezli Gulf Keystone Petroleum adlı şirketin “baş stratejisti” olarak, 2014-2017 arasında “üç yıldan kısa bir süre içinde” 850 bin sterlin kazanç elde etmiş.

British Steel, mayıs ayında tasfiye sürecine girdikten sonra, satışı için Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) iştiraki Ataer Holding’le bir ön anlaşma imzalanmış, ancak bu ön anlaşma sonradan bozulmuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus