Trump dediğini yaptı, ABD’ye “doğum turizmi” kısıtlandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri’nde doğum yaparak, çocuğun ABD vatandaşı olmasını sağlayan “doğum turizmi” uygulaması Trump yönetimi tarafından sonlandırıldı. 

ABD Anayasası’nın 14’üncü maddesi, anne veya babanın hangi ülke vatandaşı olduğuna bakmaksızın, ABD topraklarında doğan her çocuğun ABD vatandaşı olmasını garantiliyor. Ancak Donald Trump yönetimi, her türlü göçmenliğe kısıtlama getirmeyi hedefliyor. 

Beyaz Saray Basın Sekreterliği’nden yapılan açıklamaya göre resmi adıyla B-1 ve B-2 vizeleri bugün itibarıyla sınırlandırılıyor. Açıklamada, “24 Ocak 2020’den itibaren Dışişleri Bakanlığı doğum turizmi için ABD’ye girmek isteyen yabancılara geçici ziyaretçi (B-1/B-2) vizesi vermeyecek” denildi.

Voice of America’nın haberine göre, hamile kadınlara verilecek turist vizelerinin kısıtlanması otomatik vatandaşlık kazanma hakkını kontrol etmenin yollarından biri. Ancak gümrük kapılarındaki polis memurlarının bir kadının hamile olduğu kanaatine nasıl varacağı sorusu yanıtsız. Ayrıca konsolosluk görevlilerinin vize mülakatları sırasında kadınlara hamile olup olmadıklarını sorma hakkı da yok.

Ekonomik durumu yerinde olan Türk vatandaşlarının da tercih ettiği “doğum turizmi”yle ilgili ABD Başkanı Donald Trump, geçen haftalarda bu uygulamayı kaldırmak istediğini belirterek, “saçma” değerlendirmesinde bulunmuştu. 

Trump aynı konuyu Ekim 2018’de ilk kez gündeme getirmişti. “Bir insan buraya gelip çocuk doğuruyor ve bebek tüm haklarıyla Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı oluyor. Dünyada böyle bir şeyin mümkün olduğu tek ülke biziz. Bu çok saçma ve buna bir son verilmesi gerekiyor” diyen Trump, “doğum turizmi” uygulamasına bugün itibarıyla son verdi. 

Daha önce 1 Şubat 2019’da da “doğum turizmi” ilk kez federal bir mahkemede suç kapsamında değerlendirilmiş ve varlıklı hamile kadınlar için Çin’den ABD’ye turlar düzenleyen üç kişi gözaltına alınmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus