Metal işkolunda anlaşma sağlandı: Ücretlere yüzde 18,49 zam yapıldı

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayiciler Sendikası (MESS), 130 bin metal işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesinde anlaşmaya vardı. Buna göre işçilere ilk altı yüzde 18,49, ilk yıl toplamında ise yüzde 25,50 oranında zam yapıldı.

Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak bugün düzenlediği basın toplantısında son müzakerelerin 48 saat sürdüğünü belirtti:

“48 saatlik müzakereler sürecinin ardından karşınızdayım. 7 Ekim’de başlayan süreç son derece önemli kazanımlarla sona ermiştir. Bu sözleşme sendika tarihine altın harflerle yazılacak.”

Pavlak, uzlaşmayı Twitter üzerinden de duyurdu:

MESS ilk görüşmede yüzde 6, daha sonra ise yüzde 10 zam teklifi açıklamıştı.

İşçiler 5 Şubat’ta greve gideceklerini duyurmuş, MESS ise lokavt ilan etmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar