Reuters: HSBC, Türkiye’den çekilmeyi düşünüyor

Reuters haber ajansı, dünyanın en büyük bankalarından biri olan İngiltere merkezli HSBC’nin Türkiye’den çıkmaya hazırlandığını iddia etti. Haberini, adının açıklanmasını istemeyen kaynaklara dayandıran ajans, bankanın Türkiye’deki operasyonunu ekonomik durum ve Türk Lirası’ndaki dalgalanma sebebiyle satmayı düşündüğünü yazdı.

Habere göre banka yerel bir alıcı tercih ediyor ama satışla ilgili nihai karar henüz verilmedi. Konuyla ilgili nihai kararın 18 Şubat’ta verilmesi bekleniyor.

HSBC sözcüsü, Reuters’in konuyla ilgili sorularına cevap vermedi.

HSBC’nin 2013’te Türkiye’de 315 şubesi ve 6 bin çalışanı vardı. 2019 Eylül ayı itibarıyla şube sayısı 80’e, çalışan sayısı da 2 bine düştü. HSBC, Türkiye’deki varlıklarını 2015 yılında da satmaya çalışmış ama satış gerçekleşmemişti.

HSBC’nin geçici olarak görevde bulunan CEO’su Noel Quinn bir süredir maliyet azaltmaya yönelik tedbirler alıyor. Banka, yerel bankalarla rekabet edemediği için Ermenistan, Yunanistan ve Umman’dan da çıkmak istiyor.

HSBC, Türkiye’de 1990’dan bu yana faaliyet gösteriyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar