AB’den İngiltere’ye Brexit vedası: “Bu bir elveda değil, bu sadece hoşça kal”

İngiltere’nin 47 yıllık Avrupa Birliği (AB) üyeliği yarın gece yarısı resmen sona eriyor. Avrupa Parlamentosu (AP) dünkü oturumunda İngiltere’nin AB’den çıkışının koşullarını düzenleyen Brexit anlaşmasını oylayıp kabul etti.

Avrupalı parlamenterler oylama sonrasında, İskoç şair Robert Burns’ün “Bu bir elveda değil, bu sadece hoşça kal” dizeleriyle İngilizce konuşan ülkelerde geleneksel bir veda şarkısı haline gelmiş olan “Auld Lang Syne”i söyledi.

İskoç milletvekili Alyn Smith, Avrupa Parlamentosu’nda milletvekillerinin el ele şarkı söylediği görüntüleri paylaşırken, “İskoçya AB’ye geri dönecek” diye yazdı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli de tarihi oturumda yaptığı konuşmayı, 2016’daki Brexit referendumu kampanyası sırasında öldürülen İngiliz milletvekili Jo Cox’un sözleriyle bitirdi: “Bizi ayıran özelliklerimizden daha çok ortak noktamız var.”

Avrupa Parlamentosu’nda İngiltere’yi temsil eden 73 milletvekili dün diğer parlamenterlerle vedalaştı. Bu milletvekillerinin sandalyeleri AB üyesi 27 ülke arasında paylaştırılacak.

Bu gece yarısı tüm AB kurumlarındaki Birleşik Krallık bayrakları kaldırılacak ve 1973 yılında başlayan birliktelik yarın teknik olarak son bulacak. Ancak tarafların bağlarını tamamen kesmesi için Londra ve Brüksel arasında varılan Brexit anlaşması, 31 Aralık 2020’ye kadar, 11 aylık bir geçiş süreci öngörüyor. İngiltere bu süreçte AB ile kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasını da müzakere edecek. Ticaret müzakerelerinin mart ayında başlaması öngörülüyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar