Yerine kayyum atanan ve tutuklanan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mızraklı’nın 15 yıla kadar hapsi isteniyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İçişleri Bakanlığı tarafından önce görevden alınarak yerine kayyum atanan, daha sonrasında ise tutuklanarak cezaevine konulan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın yargılandığı davada savcı, esas hakkındaki mütalaasını verdi. Savcı mütaalasında, Mızraklı’nın “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsini istedi. 

Diyarbakır’da, 10 Şubat’ta yapılacak olan ikinci duruşma için esas hakkındaki mütalaasını hazırlayan savcı, açığa alınan Mızraklı için istediği cezaların gerekçelerini yazdı. Mütalaada, Mızraklı’nın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bünyesindeki çalışmalarıyla, yine KHK ile kapatılan Sarmaşık Derneği’ndeki faaliyetlerininin “örgütsel çalışmalar” olduğu iddia edildi.

Mütalaada, tutuklandıktan hemen sonra Mızraklı aleyhinde ifade vermesinin ardından, üç yıldır tutuklu olduğu ve müebbet hapis istemiyle yargılandığı davada tahliye edilen itirafçı H.B.A’nın ifadelerine de yer verildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus