ABD Senatosu, azil yargılaması için yeni tanık çağırmayacak: Demokratlar için önemli bir yenilgi

ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik azil sürecinde başlayan yargılamanın 10. günü, kritik bir oylamaya sahne oldu. Mahkemeye yeni tanık çağrılması ve yeni deliller sunulmasını öngören madde, 49 senatörün evet oyuna karşı 51 senatörün hayır oyu ile reddedildi.

ABD Senatosu Genel Kurulunda iki gün önce başlayan, toplam 16 saat süren ve tüm senatörlerin hem ABD Başkanı Donald Trump‘ı suçlayan Demokrat savcı vekillere hem de Trump’ın avukatlarına sorularını yazılı olarak yönelttiği yargılama bölümü, dört saat süren kapanış sunumlarının ardından yapılan oylamayla dün noktalandı.

Soru-cevap bölümüne damgasını vuran konu ise eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton‘ın yakında piyasaya çıkacak kitabında yer aldığı iddia edilen Ukrayna bölümüyle ilgili tartışmalar oldu.

New York Times gazetesi, Bolton’ın yeni çıkacak kitabında, Trump’ın siyasi rakibi Joe Biden ve oğluna yönelik soruşturma açılana kadar Ukrayna’ya askeri yardımı dondurmayı istediğini yazdığını iddia etmiş, Trump ise bu iddiayı yalanlamıştı.

Demokratlar için önemli yenilgi

Kapanış sunumunun ardından yapılan oylamada, mahkemeye yeni tanık çağrılması ve yeni deliller sunulmasını öngören madde, 49 senatörün evet oyuna karşı 51 senatörün hayır oyu ile reddedildi.

47 Demokrat senatörün tamamı maddenin kabulü için oy verirken, Cumhuriyetçi senatörler Mitt Romney ile Susan Collins de evet oyu verdi.

Kabul edilmesi için en az 51 oya ulaşması gereken madde, Cumhuriyetçi senatörlerin oylarıyla reddedilirken, Demokratlar’ın senatoya yeni tanık çağırma yönündeki umutları da sona ermiş oldu.

Yeni tanık çağrılmayacak olması özellikle John Bolton’ın Ukrayna konusundaki ifadesini dinlemek için mahkemeye çağrılmasını talep eden Demokratlar için kayda değer bir yenilgi anlamı taşıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar