Cumartesi Anneleri, 775. haftada Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz için adalet istedi

Galatasaray Meydanı’nın yasaklanmasının 76. haftasında Cumartesi Anneleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı. Cumartesi Anneleri, 775. buluşmalatında, Silopi’de gözaltında kaybedilişlerinin 19. yılında HADEP ilçe yöneticileri Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’in akıbetini sordu.

Basın açıklamasında, Deniz ve Tanış aileleri adına, babası Serdar Tanış kaybedildiğinde henüz bir yaşında olan Diyar Tanış konuştu. Babasını elindeki  fotoğraftan tanıyabildiğini aktaran Tanış, “Yüz yıl da geçse babamı ve dayımı unutmayacak ve onları aramaya devam edeceğim” dedi.

“Yer seçiminin engellenmesi barışçıl etkinliğin engellenmesi demektir”

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’nın kendilerine yasaklanmasıyla ilgili olarak da şu açıklamayı yaptı: “Devleti yönetenlere sesleniyoruz: Basın açıklaması yapmak, anayasal ve demokratik bir haktır. Bu hak, açıklamanın gerçekleşeceği mekânı seçmeyi de içerir. Yer seçiminin engellenmesi barışçıl etkinliğin engellenmesi demektir.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar