New York Times gazetesi 2019’da 800 milyon dolar kazandı, yarısı ücretli dijital abonelerinden

New York Times (NYT) gazetesi, dijital yayınlarında 2020 için hedeflediği 800 milyon dolarlık yıllık gelire bir yıl önce ulaştı. 2019 yılı için açıklanan 800 milyon 800 bin dolarlık gelirin yarısından fazlasını ise, haberlerini dijital ortamdan takip eden abonelerinden kazandı.

NYT, 2011 yılında internet versiyonu için ücretli abonelik modeline geçmiş, 2015 yılında da dijital gazetenin ücretli abone sayısı 1 milyona ulaşmıştı. Gazete şimdi yeni bir rekoru kırmış görünüyor: 2020 itibarıyla NYT haberlerini dijital ortamdan takip eden ücretli abonelerin sayısı 3,5 milyona yakın. 1851’den beri yayın yapan gazete, Başkan Donald Trump’ın azil süreci ve 2020 Başkanlık seçimi vesilesiyle, 2019’un son üç ayında, dijital haber aboneliğinde yüzde 30 artış yaşandığını duyurdu.

NYT’nin dijital haber abonelerine, diğer dijital ürünlerinkiyle (yemek tarifleri ve bulmaca aplikasyonları) matbaada basılan gazetenin abonelerini de ekleyince, ABD’nin bu en prestijli gazetesinin ücretli abone sayısı 5 milyon 251 bine ulaşıyor. Gazete 2025’e kadar abone sayısını ikiye katlamayı hedefliyor. New York Times’a web ve akıllı telefonundan erişmek isteyenler Şubat 2020’den itibaren ayda 17 dolar (yaklaşık 100 TL) ödeyecek. Bu, gazetenin 2011’den bu yana yaptığı ilk zam. Daha önce aylık abonelik 15 dolardı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar