Güney Kore yapımı #Parazit, Oscar tarihini değiştirdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

92. Oscar Ödülleri (Akademi Ödülleri) sahiplerini buldu. En İyi Film Oscarı’nı kazanan Güney Kore yapımı Parazit (Parasite); En İyi Film, En İyi Yönetmen (Bong Joo-ho), En İyi Uluslararası Film ve En İyi Özgün Senaryo kategorilerinde Oscar’a layık görülerek pek çok açıdan ilklere imza attı. Böylelikle Akademi Ödülleri’nin 92 yıllık tarihinde ilk kez, İngilizce olmayan bir filme En İyi Film Oscarı verildi.

Joker rolüne tarihte ikinci Oscar

En İyi Erkek Oyuncu Oscarı, bu yıl 11 adaylıkla dikkatleri üzerine çeken Joker filmindeki performansıyla Joaquin Phoenix’e verildi. Akademi bu kararıyla, Heath Ledger’dan sonra Oscar tarihinde ikinci kez Joker rolünü canlandıran bir oyuncuya ödül vermiş oldu.

Joaquin Phoenix, Oscar ödülünü aldığı konuşmasında hayvan haklarına değindi. “Doğal hayattan koptuğumuzu düşünüyorum” diyen Phoenix, hayvanlara yapılan işkencelere değindiği konuşmasını, 1993 yılında hayatını kaybeden erkek kardeşi River Phoenix’ın şarkı sözlerini söyleyerek bitirdi: “Kurtarmak için aşkla koş, huzur seni bulacaktır.”

En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı “Judy” filmiyle Renée Zellweger’e

En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’nı Judy filmiyle Renée Zellweger kazandı. Zellweger, bu filmde 1969 yılında hayatını kaybeden efsanevi Amerikalı aktris Judy Garland’ı canlandırmıştı.

Brad Pitt’e ilk oyunculuk Oscarı

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı, Bir Zamanlar Hollywood’da (Once Upon a Time in Hollywood) filmindeki performansıyla Brad Pitt’e verildi. Böylelikle, 56 yaşındaki Brad Pitt, oyunculuk alanında ilk Oscar ödülünü almış oldu. Pitt, daha önce, yapımcıları arasında bulunduğu 12 Yıllık Cesaret (12 Years a Slave) filmiyle En İyi Film Oscarı’nı kazanmıştı.

Ünlü oyuncu konuşmasında yönetmen Tarantino’ya teşekkür ederek bu ödülü çocukları için aldığını söyledi ve “Bana konuşmam için 45 saniye verdiler, Senato’nun John Bolton’a verdiğinden daha uzun bir süre” diyerek ABD Senatosu’daki azil oylamasına da atıfta bulundu.

Netflix, Oscar’da başarılı olamadı

Bu yıl, The Irishman, Marriage Story ve The Two Popes gibi ses getiren yapımlarla seyircilerin gönlünü kazanan Netflix, Oscar’da 24 adaylık aldı ancak geceden yalnızca iki ödülle dönebildi. Marriage Story’deki performanasıyla Laura Dern En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscarı’nı kazanırken, American Factory En İyi Belgesel Oscarı‘nı aldı.

Adaylar arasında kadın yönetmen olmamasına tepki

Bu yıl da aday listesinde, özellikle en iyi yönetmen kategorisinde kadın yönetmenlere yer verilmemesi, diğer kategorilerde ise farklı etnik kimliklere yer açılmaması, Akademi’ye yönelik eleştirilere yol açtı.

Bu durumu protesto etmek isteyen isimlerden oyuncu Natalie Portman, bu yıl film çeken ancak Oscar’a aday gösterilmeyen kadın yönetmenlerin isimlerinin yazılı olduğu bir Dior ceketle törene geldi.

Oyuncu Mark Ruffalo ise En İyi Belgesel Oscarı’nı vermeden önce yaptığı konuşmada, “dört yapımın yönetmen koltuğunda kadın olduğuna” dikkati çekti.

En İyi Kısa Film Oscarı’nı alan Sony yapımı Hair Love‘ın ekibi ise bu ödülü animasyon dünyasında temsiliyetin önemine inandıklarını söyleyerek aldı.

Sinema eleştirmeni Gözde Hatunoğlu 92. Oscar Ödülleri’ni Medyascope’a değerlendirdi:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus