Selahattin Demirtaş’tan ilk köşe yazısı: “Erdoğan dönülmez akşamın ufkunda”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yeni Yaşam gazetesinde ilk köşe yazısını kaleme aldı. Köşesinde Suriye’deki son gelişmeleri değerlendiren Demirtaş, “Erdoğan dönülmez akşamın ufkunda artık” diye yazdı. Suriye iç savaşı bağlamında Suriyeli Kürtler’in Türkiye’ye “diyalog ve barış çağrısı” yaptığını belirten Demirtaş, “Bu çağrı, iç ve dış politikadaki bağnazlık bir kenara bırakılabilirse birçok olumlu gelişmeye kapı aralayabilir” dedi.

Demirtaş’ın yazısının ilgili bölümü şöyle: 

“Peki Türkiye bu cendereden kurtulabilir mi? Elbette bu mümkün ve son derece kolaydır. Türkiye Suriye’deki hatalı stratejisinden vazgeçerse her şey Türkiye’nin lehine döner. Yani oradaki çetelere verilen her türlü destekten (ÖSO dahil) vazgeçip Kürtlerle diyalog, Şam’la diyalog seçeneklerini devreye sokarsa mevcut kaotik durum bir anda tersine döner. Suriye’de siyasi çözümün kapıları da sonuna kadar açılır.”

AKP’nin Suriye politikasında bir değişiklik yapmayacağını savunan Demirtaş, “Erdoğan dönülmez akşamın ufkunda artık. En büyük fırsat, 28 Şubat 2015 tarihinde Dolmabahçe’de kendisine sunulmuş, ama o, ne yazık ki bu fırsatı elinin tersiyle itmişti. AKP iktidarı yanlış politikalarını değiştirmiyor ama bu hataların faturasını en ağır şekilde ödeyen halk AKP’yi iktidardan indirecek. Bunu ilk seçimde göreceğiz” dedi.

Demirtaş, yazısını şu sözlerle sonlandırdı: 

“Erdoğan halen tüm diyalog kapılarını kapatmakla ne kadar büyük bir hata yaptığını anlamaktan uzak görünüyor. Oysa Suriye Kürtleri’nin Türkiye’ye yaptığı diyalog ve barış çağrısı -iç ve dış politikadaki bağnazlık bir kenara bırakılabilirse- birçok olumlu gelişmeye kapı aralayabilir.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus