ABD Senatosu, Trump’ın İran’a karşı askeri güç kullanmak için Kongre’den izin almasını şart koşan tasarıyı kabul etti

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump’ın İran’a karşı askeri operasyon düzenlemeden önce Kongre’den onay almasını öngören tasarıyı kabul etti. Tasarı, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’dan, sekiz Cumhuriyetçi senatörün de Demokrat partililerle beraber hareket etmesi sonucu, 45’e karşı 55 oyla geçti. Temsilciler Meclisi’nde de oylanıp kabul edilmesi beklenen tasarının yasalaşması için, Başkan’ın da onayı gerekli. Trump’ın ise tasarıyı veto etmesi bekleniyor.

Trump, Senato’daki oylama öncesinde Twitter’dan, tasarının kabulünün ülkesini İran’a karşı zayıf göstereceğini ileri sürmüştü.

Tasarıyı hazırlayan Demokrat Senatör Tim Kaine, Senato’daki oylamanın ardından yaptığı açıklamada “Trump ve diğer başkanlar ABD’yi yakın tehditlerden koruma hakkına sahiptir, ancak bir savaş başlatmak Kongre’de tartışma ve oylamayı gerektirir” dedi.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye düzenlenen suikast saldırısının ertesinde, Başkan’ın savaş açma yetkisini kısıtlayan benzer bir tasarı daha Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar