Gelecek Partisi açıklama yaptı: “Davutoğlu PKK, FETÖ, DAEŞ ve Pelikan davaları hariç davaların takipçisi olmayacak”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gelecek Partisi tarafından, Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nun mağdur ve davaya katılan sıfatıyla takipçisi olduğu PKK, FETÖ, IŞİD ve Pelikan bağlantılı dosyalar haricindeki davalardan feragat edeceği ve bu davaların artık takipçisi olmayacağı yönünde bir açıklama yapıldı.

Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Ayhan Sefer Üstün imzalı açıklamada şöyle denildi:

“Türkiye, yargının siyasallaştığı ve yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının yara aldığı bir dönemden geçmektedir. Ülkemiz yargı tartışmaları ile yorulmuş ve kutuplaşmıştır. Yeni bir döneme geçilmesi ve eski tartışmaların geride bırakılması şarttır. Bunun için herkesin adım atması önemlidir. 

Bu çerçevede, Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu;

Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen terör suçları kapsamında, yetkili ve görevli cumhuriyet savcılıklarınca yürütülen, Sayın Genel Başkanımızın mağdur ve davaya katılan sıfatıyla bizatihi takipçisi olduğu, başta PKK, FETÖ, DAEŞ terör örgütleriyle bağlantılı dosyalar ile Pelikan gibi illegal organize yapıların işlemiş oldukları kamusal suçlar haricindeki, şahsına yönelik işlenen ve kamusal nitelik taşımayan, başta hakaret olmak üzere ceza davası dosyalarından bir daha tekerrür etmemesi dileğiyle feragat etmiştir. Derdest olan davaların da takipçisi olmayacağı gibi, henüz takibata uğramamış olanlar için de şikayetçi olmayacaktır.

Sayın Genel Başkanımızın bu kararının amacı toplumumuzda herkesin geçmişi bırakıp geleceğe dönmesidir. Bu vesile ile fikir özgürlüğü, tartışma kültürü ve birlikte yaşama için Gelecek Partisi olarak bağımsız ve tarafsız yargı çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus