Murat Yetkin yazdı: “Türkiye’den geldiğimi duyunca Kavala’yı soruyorlar”

Gazeteci Murat Yetkin kişisel blogunda yayımladığı yazısında, katıldığı uluslararası toplantılarda tanıştığı kişilerin, Türkiye’den geldiğini öğrendiklerinde sordukları ilk sorulardan birinin, Gezi davası kapsamında müebbet istemiyle yargılanan iş insanı Osman Kavala‘nın durumu olduğunu yazdı.

“Osman Kavala’nın durumu Batı dünyasında Türkiye’deki sembol dava haline gelmiş görünüyor. Gerçi Batı dünyası da artık ne kadar ‘Batılı’ olduğunu sorgulamaya başladı ama bu sorgulama, özellikle Batı Avrupa’da ‘Artık insan hakları ve çoğulcu demokrasi önemli değil, işimize bakalım’ şeklinde değil, ‘Bu değerler yozlaştırılıyor, önlem alalım, kendimize gelelim’ şeklinde. Özellikle son duruşmada, Gezi protestoları sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ı tekmeleyen polislerden Mevlüt Saldoğan’ın ayağı incindiği için ‘mağdur’ sıfatıyla tanık sayılması, mahkeme heyetinin değiştirilmesi gibi uygulamalar, belli ki dışarıdaki güvenlik ve diplomasi çevrelerince de izleniyor” diyen Murat Yetkin‘in yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar