ABD’de Demokratların adaylık yarışı devam ediyor – Warren’dan Bloomberg’e: “Kibirli bir milyarderi bir diğeriyle değiştirmek Demokratların alamayacağı bir risk”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık seçimleri öncesinde Demokratlar kendi adaylarını belirlemek için tartışmaya devam ediyor. Şu ana kadar yapılan tartışmaların en sertinin dün gece Las Vegas’ta yapılan münazara olduğu belirtildi.

Altı aday arasında yapılan tartışmada ilk olarak Mike Bloomberg söz aldı. Eski New York Belediye Başkanı olan mültimilyarder iş insanı Bloomberg, diğer adaylar tarafından kendi şirketinde çalışanlarına karşı cinsiyetçi söylemlerde bulunduğu için eleştirildi.

Yarışın güçlü isimlerinden Elisabeth Warren, “Kibirli bir milyarderi bir diğeriyle değiştirmek Demokratların alamayacağı bir risk” diyerek Bloomberg’e yüklendi. Bloomberg ise tüm bunlar karşısında yetersiz cevaplar verdi. Yaşananlar için üzgün olduğunu belirten Bloomberg, insanlardan bunun için zamanında özür dilediğini söyledi.

Las Vegas’taki Paris Tiyatrosu’nda yapılan tartışma, geçen hafta Demokrat parti adaylarından biri olan Bernie Sanders’ın New Hamhpshire’de yapılan oylamayı birinci bitirmesinin ardından gerçekleştirildi. Bu yüzden, dün akşamki tartışmanın Sanders ile daha ılımlı diğer adaylar arasında geçeceği düşünülüyordu.

Adaylık yarışının diğer güçlü adayları olan Pete Buttigieg ve Amy Klobuchar ise Iowa ve New Hampshire’deki sonuçların ardından Nevada’da halkın farklı kesimlerinden de destek bulabilmek için çalıştı. Buttigieg, Sanders ile Bloomberg’in kutuplaşma taraftarı olduğunu belirterek kendisinin çok daha çeşitli bir oy yelpazesine sahip olabileceğini anlattı. Nevada nüfusunun yüzde 30’u Latin kökenlilerden ve yüzde 10’u ise siyahilerden oluşuyor. Son seçimlerde, Nevada genelde Demokratlardan yana bir eğilim gösteriyor. Nevada’da ve diğer bölgelerde aday yarışının nasıl devam edeceği ve sonuçlanacağı ise merak konusu.

Başkanlık seçimleri 2020’nin Kasım ayında gerçekleştirilecek, Demokratların adayı ise bu yaz belirlenecek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus