İddia: Türkiye, İdlib’de kullanmak için ABD’den Patriot füzeleri istedi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerikan haber ajansı Bloomberg, Türk kaynaklarına dayandırdığı haberinde Ankara’nın ABD’den iki tane Patriot füze bataryası talep ettiğini öne sürdü. Habere göre bu bataryalar Rusya destekli Suriye birliklerine karşı kullanılacak. ABD bu talebe henüz cevap vermedi.

Bloomberg’ün haberine göre, talep geçen hafta Türkiye’ye gelen ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’e iletildi. Bloomberg konuyla ilgili Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nden bilgi istedi, ancak elçilik sorulara yanıt vermedi.

Bloomberg’e konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen üst düzey Türk yetkili, Patriot bataryalarının konuşlanması halinde Türk F-16’ların Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a bağlı birlikleri vurabileceğini söyledi.

Türkiye geçen yıl, Patriot yerine Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almıştı.

MSB: Hava saldırısında 2 asker hayatını kaybetti, 5 asker yaralandı

Suriye ordusunun İdlib operasyonu başladığından bu yana en az 14 Türk askeri ve bir sivil personel hayatını kaybetti. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) bugün iki askerin daha yaşamını yitirdiğini, beş askerin de yaralandığını duyurdu. Askerlerin bir hava saldırısında hayatlarını kaybettikleri açıklandı. Hava saldırısını kimin düzenlediği belli değil.

Suriye ordusunun ilerleyişi Türkiye ile Rusya’yı da karşı karşıya getirdi. İki ülke birbirlerini Eylül 2018’de imzalanan ve İdlib’de bir çatışmasızlık bölgesi kurulmasını öngören Soçi Mutabakatı’na uymamakla suçluyor. Şu ana kadarki diplomatik girişimler Suriye ordusunun ilerleyişini durdurmaya yetmedi. Türk Silahlı Kuvvetleri geçen haftadan bu yana hem İdlib bölgesindeki gözlem noktalarına hem de sınır bölgesine silah, teçhizat ve personel takviyesi yaptı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus