İdlib’de çatışmalar – Milli Savunma Bakanlığı bir hava saldırısında iki askerin hayatını kaybettiğini duyurdu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Suriye’nin İdlib kenti çevresindeki çatışmalarda iki Türk askeri daha hayatını kaybetti. Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, askerlerin hava saldırısında şehit olduğu belirtildi. Hava saldırısını kimin düzenlediği belli değil.

Milli Savunma Bakanlığı’nın paylaşımı şöyle:

Saldırıda beş asker de yaralandı. MSB saldırı sonrasında 50’den fazla rejim unsuru, beş tank, iki zırhlı personel taşıyıcı, iki silahlı pikap, bir de obüsün imha edildiğini açıkladı.

Suriye ordusunun İdlib operasyonu başladığından bu yana en az 14 Türk askeri ve bir sivil personel hayatını kaybetti. Suriye ordusunun ilerleyişi Türkiye ile Rusya’yı da karşı karşıya getirdi. İki ülke birbirlerini Eylül 2018’de imzalanan ve İdlib’de bir çatışmasızlık bölgesi kurulmasını öngören Soçi Mutabakatı’na uymamakla suçluyor.

Şu ana kadarki diplomatik girişimler Suriye ordusunun ilerleyişini durdurmaya yetmedi. Türk Silahlı Kuvvetleri geçen haftadan bu yana hem İdlib bölgesindeki gözlem noktalarına hem de sınır bölgesine silah, teçhizat ve personel takviyesi yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada İdlib’e “ansızın” bir askeri operasyon düzenleyebileceklerini söyledi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Jonathan Hoffman da Türkiye ve Rusya’nın İdlib’de geniş çaplı, büyük bir çatışmanın eşiğinde olduğunu söyledi. Hoffman, “Ruslar’la Türklerin geniş çaplı bir çatışmaya çok yaklaştığını görüyoruz. Bundan kaçınmak için çözüm yolu bulacaklarını ümit ediyoruz” dedi. 

ABD’ninkine benzer bir endişeyi Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki (BMGK) toplantıda dile getirdi. Rus ve Türk heyetlerinin görüşmelerinden sonuç çıkmadığını söyleyen Pedersen, “Aksine, hem Suriye hem de uluslararası çevrelerden gelen açıklamalar, daha da tırmanabileceği tehlikesine işaret ediyor” dedi. Pedersen İdlib’de uluslararası insancıl hukuka saygı duyulması ve derhal ateşkes ilan edilmesi için çağrı da yaptı.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ise aynı oturumda Ankara’nın Suriye ordusuna İdlib’den çekilmesi için mart başına kadar süre tanıdığını yineledi. Sinirlioğlu, “Türkiye (İdlib’de) tehdit teşkil eden tüm hedefleri vuracak. Askerimizi geri çekmeyeceğiz ve gözlem noktalarından geri çekilmeyeceğiz. Ay sonuna kadar mevcut pozisyonlarından çekilmesi gereken rejimdir” dedi.  

BMGK’deki toplantıda, İdlib’de ateşkes ilan edilmesi ve uluslarası insancıl hukuka saygı gösterilmesi çağrısı içeren bir deklarasyon yayımlanması girişiminin ise Rusya engeline takıldığı bildirildi. Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Nicolas de Riviere, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya ‘hayır’ dedi” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus