Tüketicinin güvensizliği artıyor: TÜİK, güven endeksinin şubat değerini 57,3 olarak açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici güven endeksinin Şubat 2020 değerini 57,3 olarak açıkladı. Endeks değeri ocak ayında 58,8’di. Buna göre tüketici güveni, ocaktan şubata yüzde 2,7 oranında azaldı. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

Endeksin kırılımlarına bakıldığında ortaya çıkan değerler ise şöyle:

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi ocak ayında 79,5 iken, şubat ayında yüzde 3,4 oranında azalarak 76,8 oldu.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi ocak ayında 77,4 iken, şubat ayında yüzde 1,9 oranında azalarak 75,9 oldu.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi ocak ayında 56,8 iken şubat ayında yüzde 5,3 oranında azalarak 53,8 oldu.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin tasarruf etme ihtimali endeksi ocak ayında 21,6 iken, şubat ayında yüzde 4,2 oranında artarak 22,5 oldu.

Öte yandan, tüketicinin gelecek 12 aylık dönemde konut satın alma veya inşa ettirme beklentisinin endeks değeri 7,6; tüketicinin gelecek 12 aylık dönemde otomobil satın alma beklentisinin endeks değeri 10,2 çıktı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin TBMM’deki grup toplantısında ekonomi hakkında konuşurken, “Ocak ayında ekonomi güven endeksi artarken, satın alma endeksi yeniden 50 eşik değerinin üzerine çıktı” demişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar