FETÖ’nün Ankara dosyası açılıyor: Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden eski Başkan Gökçek hakkında suç duyurusu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ankara Büyükşehir Belediyesi, aralarında eski Başkan Melih Gökçek’in de bulunduğu yedi kişi hakkında görevi kötüye kullanma, suç örgütüne yardım etme ve terörizmin finansmanı suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’na suç duyurusunda bulundu. Başvuruda, kamuya ait bir taşınmazın bilinçli ve planlı bir şekilde alınan meclis kararları ve imar değişiklikleri ile FETÖ mensuplarına hukuka aykırı şekilde tahsis edildiği ve aynı yöntemlerle 15 Temmuz’a giden yolda FETÖ’ye maddi menfaat sağlandığı öne sürüldü.

Savcılığa intikal eden suç duyurusunda, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2008 yılında eğitim tesisi kurmak amacıyla Keçiören ilçesinin Saray beldesindeki kamuya ait bir alanı talep ettiği belirtildi. Saray Belediyesi, alan hakkında TOKİ’ye yazdığı yazıda bir kısmının kendilerine devredilmesini, diğer bir kısmının Emniyet Genel Müdürlüğü’ne verilmesini kabul etti.

“Alan, TOKİ tarafından ihale edilerek FETÖ’ye devredildi”

Belediye kaynaklarından yapılan açıklamalara göre, bu işlem yazıya rağmen gerçekleşmedi ve bahsi geçen alan TOKİ tarafından ihale edilerek İrem Asma Bahçeleri Konut Yapı Kooperatifi ve Aygen Konut Yapı Kooperatifi’ne satıldı. Taşınmaz kamu alanını alan Aygen Konut Yapı Kooperatifi’nin yöneticilerinin, eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gökçek’in birçok dosyasını aklayan, FETÖ’cülükten yargılanan eski Savcı Şadan Sakınan, FETÖ’cü eski Yargıtay Genel Sekreteri Aydın Boşgelmez ve FETÖ’ye üye olmak suçundan yargılanıp ceza alan eski Savcı Mustafa Bilgili olduğu ortaya çıktı. 

İrem Asma Bahçeleri Konut Yapı Kooperatifi’nin yönetimindeki en dikkat çekici isim FETÖ firarisi Önder Aytaç oldu. Alanın imar işleri ise, FETÖ’nün İç Anadolu Bölgesi Mali İşlerden Sorumlu “imamı” olarak bilinen Rahmi Bıyık’ın kurduğu Doğukan İmar İnşaat Şirketi’ne verildi.

Yedi imar değişikliği ile haksız menfaat

Suç duyurusu dilekçesinde, bahsi geçen kamu alanında tarihleri tek tek belirtilerek toplam yedi kez imar değişikliği yapıldığı ve bulunduğu bölgedeki emsal alanlardaki yapılardan daha fazla inşaat yapma hakkı tanındığı belirtildi. Bu sayede, FETÖ’cü yöneticilerden oluşan kooperatiflerin, belediye kanalıyla yapılan imar değişiklikleri neticesinde haksız menfaat ve kazanç sağladığı, bu kazançların da FETÖ’ye finansman olarak aktarıldığı iddia edildi.

“Melih Gökçek haksız menfaate ‘farkında olarak’ aracılık etmiştir”

“23 sene boyunca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan şüpheli Melih Gökçek’in sözkonusu durumun farkına varamayacak durumda olması, sözkonusu faalyetleri bilerek ve isteyerek mümkün değildir” denilen dilekçede, Gökçek’in şikayet konusu imar planları arasındaki farkı anlayabilecek mesleki deneyimi bulunduğuna ve gündeme almasının dışında, Meclis kararlarına karşı dava açmadığına da dikkat çekildi. Dilekçede Gökçek’in hukukun dışına çıkarak, FETÖ üyesi üçüncü kişilerin haksız menfaat elde etmesine aracılık ettiği belirtildi.

15 Temmuz’a giden yolda büyük rant desteği

Belediye kaynaklarından edinilen bilgiye göre, dilekçede bahsedilen rantın 2008-2016 yılları arasında devam ettiği, haksız imar düzenlemeleri ile sağlanan rant sonucunda 17/25 Aralık’tan sonra da satış yapılarak FETÖ’ye finansman desteği sağlandığı ortaya çıktı. Bu doğrultuda hayata geçirilen uygulamaların, Gökçek’in kamuoyuna yansıyan “Benim bunlarla üst düzey ilişkim oldu” sözleri ile bağlantılı olduğu belirtildi.

Dilekçede haksız kazanç sağlayan kişilerin FETÖ’nün en üst düzey yöneticilerinden olduğu ve ülkenin 15 Temmuz sürecine gelmesinde büyük katkıları olan bu kişilere Gökçek ve diğer şüphelilerin bilerek ve isteyerek yardım ettiğinin altı çizildi.

Terör Suçları Soruşturma Bürosu’na suç duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gökçek’in yanı sıra Önder Aytaç, Şadan Sakınan, Aydın Boşgelmez, Mustafa Bilgili, Rahmi Bıyık ve Ahmet Ertürk hakkında “görevi kötüye kullanma”, “suç örgütüne yardım etme” ve “terörizmin finansmanı” suçları işlendiğine istinaden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’na suç duyurusunda bulundu.

Büyükşehir kaynaklarından, geçmiş dönemde yapılan imar değişiklikleri ile FETÖ’ye sağlanan büyük rant dosyalarının tek tek incelendiği ve incelemelerin ardından FETÖ’ye kaynak sağlayan tüm konuların savcılığa intikalinin devam edeceği öğrenildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus