Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de Hindu ve Müslümanlar çatıştı: 20 ölü 200 yaralı

Hindistan’da geçen yıl sonunda onaylanan ve Müslüman olmayan mültecilere vatandaşlık hakkı tanıyan yeni vatandaşlık yasası nedeniyle başkent Yeni Delhi’de Hindu ve Müslüman gruplar çatıştı. Pazartesi ve salı günleri yoğun şiddete sahne olan çatışmalarda 20 kişinin hayatını kaybettiği ve 200 yaralı olduğu açıklandı. 

Delhi’de son yıllardaki “en fazla ölümlü olay” olarak ön plana çıkan çatışmalar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Hindistan’a yaptığı ilk resmi ziyarete denk geldi. Trump çatışmalar için herhangi bir yorumda bulunmadı.

Protesto gösterilerinin ardından çıkan çatışmalar, Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Kuzeydoğu Delhi’de meydana geldi. Trump’ın ülkeyi terk ettiği çarşamba sabahı itibarıyla şehirdeki durumun tamamen kontrol altına alındığı ve şehirdeki ulaşım seferlerinin normale döndüğü açıklandı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar