TÜİK ekonomik güven endeksinin şubat verilerini açıkladı: Şirketler güveniyor, tüketici güvenmiyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekonomik güven endeksinin Şubat 2020 verilerini açıkladı. Buna göre endeksin değeri 97,5. Bu değer ocak ayında 97,1’di. Endeks değerinde yüzde 0,5 oranındaki artış, reel kesim (imalat sanayi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. TÜİK’e göre ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor. Endeks değeri bu hali ile hâlâ genel bir kötümserliğe işaret ediyor.

Endeksin alt kırılımlarına baktığımızda, reel kesim güven endeksinin bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında artarak şubat ayında 106,7 değerine ulaştığını, hizmet sektörü güven endeksinin de bir önceki aya göre yüzde 3,4 oranında artarak 98,5 değerini aldığını görüyoruz.

Öte yandan tüketici güven endeksi, şubat ayında, bir önceki aya göre yüzde 2,7 oranında azalarak 57,3 değerine, inşaat sektörü güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 5,7 oranında azalarak 74,5 değerine, perakende ticaret güven endeksi de bir önceki aya göre yüzde 2,0 oranında azalarak 102,9 değerine geriledi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar