İdlib’de 33 askerin hayatını kaybetmesi – Dışişleri Bakanlığı’ndan “sınır” açıklaması: “İdlib’de durum kötüleşirse mültecilerin Batı’ya hareketi devam edecek”

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’deki bazı sığınmacı ve göçmenlerin Batı’ya hareketinin İdlib’deki durumun kötüleşmesi halinde sürebileceğini açıkladı.

Bakanlık sözcüsü Hami Aksoy, İdlib’deki gelişmelerin Türkiye üzerindeki göç baskısını artırdığını belirterek şu yazılı açıklamayı yaptı:

“İdlib’de yaşanan ve yüzbinlerce insanın yerlerinden edilmesine neden olan son gelişmeler, ülkemiz üzerindeki mevcut göç baskısını daha da artırmıştır. Nitekim gelişmelerden endişeye kapılan ülkemizdeki bazı sığınmacı ve göçmenler Batı sınırlarımıza doğru hareketlenmeye başlamışlardır. Durumun kötüleşmesi halinde bu risk artarak devam edecektir. Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizin mülteciler ve sığınmacılara yönelik politikasında bir değişiklik yoktur.”

İdlib’de 33 askerin hayatını kaybetmesine sebep olan saldırıların ardından Türkiye’nin mültecilerin Avrupa’ya geçişine izin vermeye başladığı iddia edildi. Haberler üzerine çok sayıda mülteci Edirne’deki Yunanistan ve Bulgaristan sınır kapıları ile Ege sahillerine hareket etti.

Medyascope’tan Fırat Fıstık ve Egemen Gök, İstanbul Esenler Otogarı’ndan otobüslerle Edirne’ye giden bir grup mülteciyle görüştü. Mülteciler sınırı geçmek istediklerini anlattı. İzmir’in Dikili ve Çanakkale’nin Ayvacık ilçelerinden de bazı mültecilerin botlarla Yunanistan’a geçtikleri görüldü.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar