Görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın yerine AKP’li Mustafa Tutuk seçildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan CHP’li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın yerine belediye bşkan vekilliğine AKP’li meclis üyesi Mustafa Tutuk seçildi.

Görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman‘ın yerine belediye bşkan vkilliğine meclis üyesi AKP’li Mustafa Tutuk seçildi. Tutuk, üçüncü turda 17 oy alıp salt çoğunluğa ulaşarak geçici belediye başkanı oldu.

Haklarında “ihaleye fesat karıştırmak” ve “zimmet” suçlarından soruşturma başlatılan Yalova Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman ve Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, İçişleri Bakanlığı’nca görevden uzaklaştırılmıştı. Güleç daha sonra tutuklanmıştı.

31 meclis üyesinin bulunduğu Yalova Belediyesi’nde, üyelerin 15’i AKP, ikisi MHP, 14’ü ise CHP’den seçilmişti. Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç’in tutuklanması ile CHP’nin belediye meclisindeki üye sayısı 13’e düşmüştü.

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimde, “Cumhur İttifakı” çatısı altında seçimlere katılan AKP ve MHP’nin, Yalova Belediye Meclisi’ndeki üye sayısı toplam 17 iken, CHP’nin 13 üyesi bulunuyor.

“Umarım bir an evvel aklanırlar”

AKP’den Yalova Belediye Meclis üyesi olarak görev yapan iş insanı Mustafa Tutuk, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Vefa Salman ve tutuklu bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç için, “Umarım ki suç yoktur. Bahse konu arkadaşlar da bir an evvel aklanırlar” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus