Sinema ve ses sanatçısı Muhterem Nur hayatını kaybetti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bir süredir organ yetmezliği nedeniyle Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören sinema oyuncusu ve şarkıcı Muhterem Nur, 87 yaşında hayata veda etti.

Muhterem Nur, 2013’te hayatını kaybeden Müslüm Gürses ile evliydi.

Gerçek adı Aysel Kısa Akbaş olan Muhterem Nur, 31 Aralık 1932’de Makedonya’nın Manastır kentinde doğdu. Anne ve babasını hiç tanımayan Nur, daha sonra “teyze” dediği bir kadın tarafından büyütüldü.

1942’de, İkinci Dünya Savaşı döneminde bir kamyonun altında İstanbul’a kaçırıldı. “Teyze”si ona yeni bir nüfus cüzdanı çıkardı ve nüfusa Muhterem Kısa adıyla kaydedildi.

İlkokulu Eyüp’te bitirdi, 14 yaşında yine Eyüp’te bir dokuma fabrikasında çalışma hayatına başladı. Bir subay ile evlendi ve bir oğlu oldu.

1950’lerin başlarında Beyoğlu’nda, orada inzibat subayı olan, sonradan Film-San Vakfı Başkanı olacak Ümit Utku tarafından keşfedildi.

İlk film teklifini 1950’lerin başında Muharrem Gürses’ten aldı. 1951 yılında “Yıldızlar Revüsü” filminde figüran olarak sinema kariyerine adım attı.

Osman Seden’in yönettiği 1952 yapımı “Kanun Namına”, rol aldığı ikinci filmdi. Bu filmlerde Aysel Utku adını kullanan Nur, daha sonra Ümit Utku’nun önerisiyle Muhterem Nur adını kullanmaya başladı.

1952 yapımı “Boş Beşik”, başrol oynadığı ilk film oldu.

1958 yapımı “Üç Arkadaş” filmi, Nur’u “yıldız” sınıfına taşıdı. Bu filmde Fikret Hakan, Salih Tozan ve Semih Sezerli’yle başrolleri paylaştı.

Muhterem Nur sevgisi, 1960’larda, belki ancak sonraki “Türkân Şoray sevgisi” ile karşılaştırılabilecek bir boyuta ulaştı. Bu kıyaslamayı yapanlardan biri de Türkiye sinemasının en yetkin uzmanlarından Âgâh Özgüç’tü. Özgüç, vardığı sonucu şöyle ifade etmişti:

“Bugün o mertebeye Türkân bile erişemedi. Sultan oldu ama Muhterem’in gördüğü sevgiyi göremedi.

Muhterem Nur ikinci evliliğini gazeteci-aktör Işın Kaan ile yapmış ve 1963 yılında boşanmıştı. Nur, 1982 yılında bir turne sırasında tanıştığı Müslüm Gürses ile 1986 yılında evlendi ve Gürses’in hayatını kaybettiği 2013 yılına kadar da evli kaldı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus