Cumhurbaşkanı Erdoğan yedi aylık maaşını koronavirüs salgını nedeniyle başlatılan kampanyaya bağışladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kabine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’da Huber Köşkü’nde kameraların karşısına geçerek açıklamalar yaptı.

“Milli dayanışma kampanyası başlatıyoruz”

Koronavirüs salgını nedeniyle “Biz bize yeteriz Türkiyem” sloganıyla bir dayanışma kampanyası başlattıklarını duyuran Erdoğan, “Bu kampanya için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından şu anda bilgileri ekranda gözüken bir yardım hesabı açıldı. Ayrıca, yine ekranda gözüken kısa mesaj numaraları üzerinden de bağış yapılabilecek. Amacımız yevmiye ile geçimini sürdüren kesimler başta olmak üzere, alınan tedbirlerden dolayı mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza ilave destek sağlamaktır” dedi.

“Kampanyayı yedi aylık maaşımı bağışlayarak açıyorum”

Yedi aylık maaşını bu kampanyaya bağışladığını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biraz önceki toplantımızda bakan arkadaşlarımız da, aynı şekilde maaşlarını kampanyaya bağışlama kararı aldılar. Tabii bazı bakanlarımız çok daha yüksek bağış rakamları da ifade ettiler. Meclis’teki tüm milletvekillerimizi, AK Parti başta olmak üzere tüm partilerimizin teşkilatlarını, tüm belediye başkanlarımızı, bürokratlarımızı kampanyaya katılmaya davet ediyoruz. Tabii en büyük katkıyı da işadamlarımızdan, hayırseverlerimizden bekliyoruz. Zekâtlarını ramazan ayında dağıtmayı düşünen vatandaşlarımız da bu kampanyaya katılarak, hayır yarışında yerlerini alabilirler.”

“Sokaktaki hareketliliği büyük ölçüde azalttık”

Türkiye’nin aldığı önlemlerin başarıya ulaştığını belirten Erdoğan, “Okullarda uzaktan eğitime geçerek, kamuda ve özel sektörde evden çalışma yöntemini devreye alarak, yaşlılarımıza özel ihtimam göstererek sokaktaki hareketliliği büyük ölçüde azalttık. İnsanların toplu olarak bulunduğu tüm mekanların faaliyetlerine ara vermesi de evde kalma çağrımızın hayata geçmesine önemli katkı sağladı. Son olarak kara, hava ve deniz yollarıyla yapılan şehirlerarası ulaşımı sınırlandırdık. Gerekirse şehir içi ulaşımda da benzer yöntemleri devreye sokabiliriz” diye konuştu.

Erdoğan, salgın nedeniyle köy ve mahalle statüsündeki 41 yerleşim yerinin de karantina altında olduğunu söyledi

Ekonomik önlemler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgınla mücadelede alınan ekonomik önlemleri de şöyle sıraladı: “Ülkemizdeki 2 milyondan fazla vergi mükellefinin 54 milyar lirayı bulan muhtasar, KDV ve prim ödemelerini altı ay süreyle erteledik. Nakit akışı bozulan KOBİ’ler ve diğer firmalara mevcut kredilerinin altı aya kadarı ödemesiz olmak üzere 12 aya kadar ilave süre tanınmasını sağladık. Sektör ayrımı gözetmeksizin tüm kurumsal ve ticari firmalara işletme sermayesi desteği için altı ayı ödemesiz 36 ay vadeli ve yıllık yüzde 7,5 maliyetli kredi imkanı getirdik. Esnaflarımızın hem nisan, mayıs, haziran ayı ödemelerini faizsiz öteledik hem de yüzde 4,5 maliyetli 36 aya kadar vadeli bir kredi paketini hayata geçirdik. Personel maaşlarını kamu bankalarından ödeyen firmalara, istihdamı azaltmamaları şartıyla, önümüzdeki 3 aylık personel gideri kadar ilave likit sağladık. Kredi Garanti Fonu’nun limitini 50 bin liraya ve toplam kapasitesini de 850 bin kredi talebini karşılayacak şekilde 450 milyar liraya yükselttik. Reeskont kredilerinin geri ödemelerini 90 gün daha uzatarak 50 milyar liralık bir kaynağı ihracatçılarımızın kullanımına sunduk. Sosyal yardım programlarımızda kayıtlı 2 milyon haneye biner lira nakit yardımı yapıyoruz. Kısa çalışma ödeneğin şartlarını kolaylaştırdık. En düşük emekli maaşını 1500 liraya yükselttik. Emeklilerimizin bayram ikramiyesini öne çektik. Asgari ücret desteğini yaygınlaştırdık. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızın ödeneklerini artırdık.”

“Yurt ödemelerini erteledik”

Erdoğan, öğrencilere yönelik uygulamalarla ilgili olarak ise şunları söyledi: “Yükseköğrenim yurtlarında kalan öğrencilerden mart ayında yurtta kalmadıkları günlerin ücretlerini iade ediyor, nisan, mayıs ve haziran ayları için de ücret almıyoruz. Öğrencilerimizin kredi ve burs ödemelerinde de herhangi bir kesinti yapmıyoruz. Yine öğrencilerimizin kredi geri ödemeleri, nisan, mayıs ve haziran ayı için ilave bir maliyet yansıtılmadan ertelenebilecek. Halen 41 ilimizdeki yükseköğrenim yurtlarımızda, yurtdışından gelen 21 bin 500 vatandaşımızı 14 günlük karantina kuralına göre misafir ediyoruz. İlk ve ortaöğrenimdeki öğrencilerimize sekiz gigabite’a kadar ücretsiz internet imkanı getirdik.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus