Kaçak tıbbi malzeme operasyonu: İstanbul’da 760 bin adet cerrahi maske ve 8 bin 200 adet koruyucu tulum ele geçirildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince İstanbul Muratbey Gümrük Sahası’nda gerçekleştirilen operasyonda, yabancı plakalı bir TIR’da 760 bin adet cerrahi maske, 1 milyon 310 bin adet eldiven ve 8 bin 200 adet koruyucu tulum ele geçirildi.

İstanbul Muratbey Gümrük Sahası’nda yabancı plakalı bir TIR incelemeye alındı. Plastik ev ve mutfak eşyası taşıdığı beyan edilen TIR’ın kasasında, yurtdışına çıkarılması Sağlık Bakanlığı’nın ön iznine bağlı olan ancak beyan edilmediği gibi firmaca herhangi bir izin belgesi sunulmayan çok sayıda tıbbi koruyucu ekipman bulundu.

Yapılan sayımda, izinsiz ve belgesi beyan edilmeksizin yasalara aykırı olarak yurtdışına çıkarılmak istenen toplam 760 bin adet cerrahi maske, 1 milyon 310 bin adet eldiven ve 8 bin 200 adet koruyucu tulum bulunduğu tespit edildi. Araçta ayrıca, yine beyan edilmeyen 190 çift ayakkabı, 81 adet çanta ve 6 bin 195 adet muhtelif tekstil cinsi eşya da olduğu saptandı.

Gümrüklenmiş değeri 1 milyon 170 bin Türk Lirası olan beyan harici eşyaya ve bu eşyanın taşınmasında kullanılan araca el konulurken, konuya ilişkin yürütülen adli soruşturma devam ediyor. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus